Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Milan Kundera i jego światy. "Był pisarzem uwikłanym w historię"

– Kundera, jak chyba nikt inny, opowiedział o doświadczeniu pokoleniowym zaangażowania w komunizm i o wielkim rozczarowaniu oraz porażce lewicowego projektu, którego on był uczestnikiem, wyznawcą, a także w jakimś sensie ofiarą – mówił w Polskim Radiu tłumacz i eseista Aleksander Kaczorowski. Milan Kundera, wybitny czeski pisarz, autor głośnej powieści "Nieznośna lekkość bytu", zmarł 12 lipca 2023 roku w wieku 94 lat.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Czechy Francja literatura komunizm filozofia

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Astrid Lindgren literatura Monika Zając tłumacz KULTURA Barbara Niedźwiecka

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL historia Polski literatura Jakub Kukla Michał Przeperski KULTURA

O serii książek dla dzieci i starszych "POPR-ańcy", autorstwa Anny Sakowicz, których bohaterami są mieszkający na Podhalu: psi ratownik górski, dwa koty, rapujący niedźwiedź, papuga w góralskim serdaku i kilka innych niebanalnych zwierząt, przeżywających wspólnie przygody.

O serii książek dla dzieci i starszych "POPR-ańcy", autorstwa Anny Sakowicz, których bohaterami są mieszkający na Podhalu: psi ratownik górski, dwa koty, rapujący niedźwiedź, papuga w góralskim serdaku i kilka innych niebanalnych zwierząt, przeżywających wspólnie przygody.
Zobacz więcej na temat: 

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura powieść tłumaczenie tłumacz Festiwal Góry Literatury Józef Niewiarowski Robert Grzędowski Trójka

Wacław Potocki. Outsider, heretyk i rekordzista polskiego baroku

– Potocki, jak obliczył Aleksander Brückner, napisał jakieś ćwierć miliona wierszy. Twórca ten jest więc, poza prozaikiem Kraszewskim, chyba najpłodniejszym autorem w dziejach naszej literatury. A przecież za życia prawie w ogóle go nie wydawano – mówił w 1987 roku literaturoznawca prof. Stefan Treugutt.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Potocki literatura HISTORIA historia Polski pisarz poezja wiersze humor religia protestantyzm katolicyzm książki

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA Festiwal Góry Literatury Olga Tokarczuk literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś Trójka

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Spotkanie autorskie z Radosławem Gajdą w Czwórce!

Studia na wydziale architektury i... zbrodnia. Zaprosiliśmy na autorskie spotkanie z Radosławem Gajdą, autorem kryminału "Koszykowa 55". Prowadziła je Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, moderatorka wielu spotkań z polskimi pisarkami i pisarzami. Wydarzenie odbyło się z udziałem publiczności w studiu radiowej Czwórki. Transmisja na antenie programu nadawana była od godz. 19.00 w ramach audycji "Girls'Talk" oraz w mediach społecznościowych stacji.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Radosław Gajda kryminał powieść literatura

"Stroiciel fortepianów": tajwańska opowieść o samotności, żałobie, tabu i sile muzyki

- Zostałem sam. Odeszli kolejno matka, brat, niecały rok temu ojciec. Mam 60 lat, nie mam rodziny, nie mam nikogo. Ta powieść to w pewnym sensie także moja historia, człowieka, który godzi się z samotnością, który przez całe życie nie mógł być tym, kim chciał - mówi Chiang-Sheng Kuo, tajwański pisarz, który za książkę wydaną w 2020 roku otrzymał w swym kraju najważniejsze nagrody literackie i zyskał międzynarodowe uznanie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Chiang-Sheng Kuo literatura Tajwan KULTURA książki