Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 78 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura książki sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - "Ojce i Dziatki" w Sopocie. Moc atrakcji w programie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - "Ojce i Dziatki" - impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci - w dniach 26-28 lipca zawita do Sopotu. W programie m.in. spacer przyrodniczy śladem dziur i szczelin, podróż do czasów Mieszka I, poszukiwania najmniejszego słonia świata i kocie warsztaty kreatywne.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski Urszula Kaczyńska książki literatura dzieci bajki czytanie bajek czytelnictwo Sopot

Ile kosztuje sława? Rozmawiamy z Karoliną Korwin-Piotrowską

- Sława mnie śmieszy. Zwłaszcza ta ze ścianek. Brałam udział w imprezach i w spotkaniach, w których należało udowodnić, kto jest lepszy, kto fajniejszy, kto ma większą świtę. Nie miałam takiej otoczki i to prawdopodobnie mnie uratowało - opowiada Karolina Korwin-Piotrowska - dziennikarka, autorka podcastów i książki "Pierwsza młodość".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA celebryci Justyna Dżbik-Kluge

Nieprawdopodobna historia prawdziwa, czyli jak Ślązacy budowali Teksas

"Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" – już tytuł tej książki brzmi trochę jak tytuł absurdalnej komedii, a i w to, co tam opisano, czasami trudno uwierzyć. A jednak to historia prawdziwa, co więcej, wciąż się rozwijająca, gdyż potomkowie bohaterów opisanych przez Ewę Winnicką żyją i budują swoją przyszłość. A autorka w rozmowie z Maksem Cegielskim opowiada o nich, o tej historii i pracy nad książką.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura reportaż Dziki Zachód Ewa Winnicka Teksas emigracja emigracja zarobkowa Stany Zjednoczone Śląsk Max Cegielski Trójka

POLSKIE RADIO 24 O nieoczywistej historii Polski. "Rzucam przynętę"

- Bardzo lubię historię, bardzo dużo czytam na temat historii Polski i świata. Doszedłem do wniosku, że jeszcze nikt nie podszedł do tematu na zasadzie wyłapania historii, które nie pojawiają się w szkole. Dziennikarze dostrzegają, że znajdują się tam przypisy, bo bez tych przypisów trudno czytelnikowi byłoby uwierzyć, że te historie miały miejsce. Mówimy nie tylko o czasach odległych, ale i o czasach współczesnych - mówił o książce "Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski" jej autor, Krzysztof Pyzia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski ciekawostki Polskie Radio 24

Grzegorz Kapla: przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się planowanie

- Turysta wie, co się będzie działo. Ma plan, wie o której są śniadania, o której są transfery, a o której zaczyna się program fakultatywny. Podróż natomiast nie ma planu. Nie wiemy, co nas spotka, i otwieramy się na różne możliwości - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz i podróżnik, autor książki "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Grzegorz Kapla Jakub Kukla reportaż literatura KULTURA

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego. Marcin Gaczkowski: moja ulubiona powieść

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937) to pierwsza ukraińska powieść urbanistyczna, wydana w roku 1928. Kijów lat 20. XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, wszechobecnym hałasem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy oczami studenta Stepana, który przyjechał ze wsi i robi w mieście karierę.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura Marcin Gaczkowski Kijów Ukraina Walerian Pidmohylny

"To nie morderca jest bohaterem". Małgorzata i Michał Kuźmińscy o historiach ze swoich kryminałów

- Wspólne pisanie jest czymś wyjątkowym. Zaczynamy nie od zagadki, tylko od tematów, od zadania sobie pytania: o czym my właściwie chcemy napisać książkę, o czym ta książka ma być - mówią w audycji "Po drugiej stronie lustra" autorzy kryminałów Małgorzata i Michał Kuźmińscy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura kryminał Anna Stempniak Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Michał Kuźmiński

"Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski należy do panteonu największych polskich pisarzy: przez lata był uznawany za ważnego kandydata do literackiej nagrody Nobla, jego twórczość należy do kanonu naszej literatury. Mały Stefek dzieciństwo spędził w dworku w Ciekotach niedaleko Kielc. I był zwyczajnym dzieckiem, które biegało, psociło, jak inne dzieci. O tym opowiada książka "Kto mieszka w dworku?".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Stefan Żeromski dzieciństwo Katarzyna Stoparczyk Trójka

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Bruno Schulz. Pisarz, malarz, geniusz z "republiki marzeń"

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, lecz do dziś stawia opór czytelnikom i znawcom literatury. Prawie nie ruszał się z rodzinnego Drohobycza – w którym urodził się 12 lipca 1892 roku – a jest dziś sławny na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz rocznica historia Polski HISTORIA Drohobycz Holokaust Niemcy Lwów Wiedeń Zofia Nałkowska Witold Gombrowicz książki literatura malarstwo