Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

"Szczere złoto, a jednocześnie coś ulotnego". Piotr Gociek o prozie Oty Pavela

- To jedna z tych nielicznych książek, przy której kręci się łza w oku. Mamy też przykład na to, jak pisanie o rzeczach zwykłych, dzięki nieprawdopodobnemu talentowi i wrażliwości autora, sprawia, że historie zamieniają się w szczere złoto, a jednocześnie coś ulotnego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali zbiór opowiadań Oty Pavela "Śmierć pięknych saren" i "Moje spotkania z rybami".
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo literatura

NASZ WYWIAD "Włożyłem trochę siebie w główną postać". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Książka ma zachęcić do podróżowania po Wilnie, szczególnie tych, którzy jeszcze w nim nie byli. Mam nadzieję, że Polaków z Ukrainy czy z Czech też zainteresujemy tym, co jest na Litwie i co zostało tam po Polakach - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polacy za granicą wywiad Wilno czytelnictwo kryminał podsumowanie 2021

"Wiedźmin". Geralt z Rivii podbija świat. Skąd ten fenomen?

17 grudnia, czyli... premiera drugiego sezonu serialu "Wiedźmin"! Produkcja Netflixa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednak jak to wszystko się zaczęło? Gdzie słynny wiedźmin, Geralt z Rivii, rozpoczął swoją podróż, która trwa aż do dzisiaj? Poznaj jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Wiedźmin Andrzej Sapkowski fantasy fantastyka netflix serial literatura KULTURA FILM podsumowanie 2021 społeczeństwo POLSKA

Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej

Ferdynand Goetel zapisał się aż w kilku epokach literackich. Początki jego twórczości sięgają Młodej Polski i lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najpopularniejsze pozycje w jego dorobku przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego dalsze losy toczyły się podczas okupacji, a kilkanaście ostatnich lat przed śmiercią w 1960 roku spędził jako emigrant polityczny. W audycji "Trójka literacka" wraz z historykiem i autorem biografii Goetla Krzysztofem Polechońskim skupiliśmy się jednak na punkcie zwrotnym w życiu twórcy, którym była podróż do Katynia i opisanie dokonanej tam zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka historia Polski Ferdynand Goetel Zbrodnia Katyńska Katyń II wojna światowa Stefan Starzyński Warszawa

"Kresy rzadko są prezentowane przygodowo". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Kresy rzadko są prezentowane przygodowo, a ja starałem się właśnie ruszyć na Wschód. Mam nadzieję, że to będzie zalążek większej serii, gdzie bohaterka ruszy także na Ukrainę czy na Białoruś i tak będziemy podróżować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz, kulturoznawca, autor książki "Aligator w Wilnie" Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Polacy za granicą literatura czytelnictwo kryminał

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Kościół katolicki Święty Mikołaj KULTURA Przemysław Goławski podsumowanie 2021

Premiera 2. sezonu "Wiedźmina". Mateusz Morawiecki: to wielkie wydarzenie kulturalne

Mateusz Morawiecki powiedział, że siła opowieści Andrzeja Sapkowskiego leży w jej uniwersalności. Jak dodał, premiera nowego sezonu "Wiedźmina" "to wielkie wydarzenie kulturalne". - Rzadko się zdarza, żeby serial, który bazuje na polskiej książce, robił taką furorę na świecie - powiedział szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Sapkowski netflix Wiedźmin fantasy fantastyka FILM KULTURA

Nagroda im. Kościelskich. Tomasz Makowski: mam nadzieję na stałą współpracę

- Staramy się znaleźć wszystkie dostępne narzędzia, aby poprawić stan czytelnictwa. Nagrody literackie są jednym z elementów poprawiania obecności literatury, książek, czytania w mediach - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w gmachu której wręczone zostaną w czwartek (16.12) Nagrody Fundacji im. Kościelskich za rok 2020 i 2021.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Dwójka literatura

"Kwadratura kultury". Świąteczne zwyczaje w Szwecji

Dzień 13 grudnia nam, Polakom, kojarzy się źle, ale w Szwecji to dzień oczekiwany i radośnie celebrowany od najwcześniejszych godzin porannych. Od stuleci kultywowane są tam rytuały związane z historią świętej Łucji, męczennicy, która przysięgła zachować dziewictwo w zamian za uleczenie chorej matki. O świątecznych szwedzkich zwyczajach mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Tomaszewska-Bolałek, orientalistka, kulturoznawczyni, badaczka kultury kulinarnej i historii żywienia.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja potrawy kulinaria Polskie Radio 24 Boże Narodzenie