Polskie Radio
Section05

KULTURA

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Michał Żołądkowski Trójka

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

FPFF 2023 w Gdyni. "Kos" triumfatorem festiwalu

Grand Prix - Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Film o Tadeuszu Kościuszce został nagrodzony za charakteryzację i montaż. Robert Więckiewicz za kreację w filmie Pawła Maślony otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską. Film "Kos" otrzymał też nagrodę dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni FILM Ryszard Jaźwiński Piotr Firan

PR24 "Dzięki temu, że możemy mówić, jesteśmy ludźmi". Ks. prof. Przybyłowski o sile i znaczeniu słowa

- Tylko człowiek, jako osoba w świecie stworzonym, jest w stanie porozumiewać się słowem. Oczywiście, słowo to nie tylko to, które wypowiadamy, ale również to, które rodzi się w myślach i w sercu - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z UKSW. - W pewnym sensie, słowo zawiera też dzieje człowieka - dodał duchowny.
Zobacz więcej na temat: 

Kulturalny spacer i koncert w Trójce – propozycje NCK na koniec lata

W ostatni pełny weekend września (23-24.09) Narodowe Centrum Kultury zaprasza na dwie imprezy będące symbolicznym zakończeniem tegorocznego lata. W sobotę wraz z przewodnikiem będzie można pospacerować po urzekającej architekturą i zielenią Podkowie Leśnej pod Warszawą, a w niedzielę zrelaksować się na koncercie Piotra Cugowskiego w studiu radiowej Trójki. Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Trójka podkowa leśna Piotr Cugowski Justyna Grabarz

Bachanalia Fantastyczne – zielonogórskie spotkanie dla wielbicieli fantastyki i nie tylko

Ogólnopolski Festiwal Miłośników Fantastyki Bachanalia Fantastyczne to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce: w tym roku odbędzie się już 37. edycja. W programie są przewidziane spotkania z autorami, blok naukowy, gamesroom, muzyka i wiele innych atrakcji. Organizatorzy gwarantują, że jak zwykle będzie fantastycznie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA komiks FILM fantastyka science-fiction Zielona Góra Justyna Grabarz Trójka

"Trójka pod księżycem" – L.U.C. i malarska wersja "Chłopów" na festiwalu w Gdyni

19 września na festiwalu została premierowo pokazana malarska wersja "Chłopów" – film zrealizowany według powieści Stanisława Reymonta, nagrodzonej w 1924 roku literacką Nagrodą Nobla. L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski, który stworzył do tej produkcji muzykę, był gościem specjalnym "Trójki pod księżycem", nadawanej z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Władysław Reymont chłopi L.U.C. Wojciech Dorosz

Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.
Zobacz więcej na temat:  grafika KSIĄŻKA plakat Lublin Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawa Katarzyna Cygler Trójka

"Figurant" – film o esbeku, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a na miejscu jest Trójkowy ekspert filmowy Ryszard Jaźwiński, który ogląda kolejne filmy i rozmawia z festiwalowymi gośćmi. Tym razem do radiowego stanowiska zaprosił dwójkę młodych aktorów, Mariannę Zydek i Mateusza Więcławka, którzy zagrali główne role w dramacie Roberta Glińskiego "Figurant".
Zobacz więcej na temat:  FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Robert Gliński premiera Ryszard Jaźwiński Trójka

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz