Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Możemy być mądrzejsi niż sztuczna inteligencja". O AI w CSW

- Patrzę na tę sytuację w otwarty sposób, będąc świadomą zagrożeń, ale z drugiej strony widząc też możliwości. Wydaje mi się, że największa możliwość dla nas jako społeczeństwa i ludzkości to szansa, byśmy się rozwinęli również na poziomie większej mądrości, nie tylko inteligencji - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Kołek, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie ds. rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja CSW Zamek Ujazdowski Dwójka Paweł Siwek

"Towarzystwo Niepokornych". Postać ks. Franciszka Blachnickiego

Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny. Postępowanie w sprawie śmierci ks. Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2005-2006. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r. Gościem audycji był Jan Pospieszalski, autor scenariusza filmu "Blachnicki. Życie i Światło".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Rząd 2, miejsce 4". Polskie Studio Teatralne w Wilnie

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku jako Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Do dziś jest ośrodkiem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie. Gościem Konrada Szczebiota był Edward Kiejzik, aktor, dyrektor administracyjny Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Wilno

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie. "To nazwa zwodnicza i taka ma być"

– Jesteśmy przyzwyczajeni do pojęcia "Kresy", chociaż gdy się mu przyjrzymy, jest ono zafałszowane przez pamięć PRL-u, która spreparowała trochę to, co mamy wiedzieć na temat Kresów. Ciąży też nad nami partykularyzm polskiej kultury. Chcemy zatrzymać się we własnej pamięci; pamiętać to, co polska kultura wytworzyła na wschód od naszych dzisiejszych granic, i zamykamy to w pojęciu "Kresy". Przeciwstawiamy temu pojęcie bezkresu – mówił w Dwójce Jakub Moroz, szef Festiwalu Kresy i Bezkresy.
Zobacz więcej na temat:  Wileńszczyzna Rzeczpospolita Jakub Kukla Kresy Podlasie

"Tamara Łempicka - ponad granicami". Historyczna wystawa w Lublinie

Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej: w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Od niedawna to się zmieniło. Zakupione przez Polskę dzieła (w sumie osiemnaście prac) artystki od 23 czerwca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka - ponad granicami".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Tamara Łempicka Lublin Meksyk

"Chłopiec z niebios". Fani kryminałów i thrillerów nie będą zawiedzeni

Główny bohater, Adam, to ubogi chłopiec z rybackiej wioski. – Dostaje stypendium na prestiżowy islamski uniwersytet w Kairze. Ta szkoła naprawdę istnieje i jest nazywana "Harvardem dla ubogich", bo chętnie rozdaje stypendia i jest szansą na wybicie się dla chłopców z biedniejszych środowisk, z prowincji – opowiada Dominika Baranowska, reprezentująca dystrybutora filmu. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM Cannes festiwal filmowy

Wręczono nagrody "Giganci kultury 2023". "Bez sztuki społeczeństwo nie może funkcjonować"

W środę na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się gala "Giganci Kultury 2023", podczas której wręczono nagrody dla najbardziej zasłużonych instytucji i osób. Gościem był minister kultury Piotr Gliński, który podkreślił, że "wspólnota narodowa, która dba o kulturę, jest silna i bezpieczna. Kultura i sztuka są tym, bez czego społeczeństwo nie może funkcjonować". - Bardzo dziękuję grupie Polska Press za jej zaangażowanie w promowanie polskiej kultury - powiedział szef MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA Piotr Gliński

20 rocznica śmierci Wasila Bykaua. "Był mocarzem białoruskiego odrodzenia, jego oczyma Białorusini widzą wojnę”

- 22 czerwca to dzień śmierci Wasila Bykaua. Tego dnia Niemcy i ZSRR zaczęli ze sobą walczyć podczas II wojny światowej. Kłamstwa o "wojnie ojczyźnianej" wykorzystują do tej pory Alaksandr Łukaszenka  i Władimir Putin. Jednak Białorusini będą patrzeć na wojnę oczyma wielkiego pisarza Wasila Bykaua - powiedział portalowi Polskiego Radia Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności "Razem". Po dojściu do władzy Łukaszenki Wasil Bykau był zmuszony udać się na emigrację.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Białoruś zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa

"Grupa Pileckiego" – historia współpracowników rotmistrza na wielkim ekranie

W pracy nad inscenizowanym filmem dokumentalnym "Grupa Pileckiego" autorom przyświecał jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. – Chcieliśmy zawrzeć w nim wątek ludzki, próbę opowiadania historii przez pryzmat człowieka – mówi w "Trójce do trzeciej" reżyser obrazu, Grzegorz Juchiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz historia Polski Witold Pilecki kino film polski film dokumentalny