Polskie Radio
Section05

KULTURA

Muzeum Dominikanów w Krakowie. Znajdują się tam dzieła najwyższej klasy

Muzeum Dominikanów w Krakowie to przykład przenikania się liturgii, teologii, sztuki, filozofii i historii. Klasztor dominikański, będący jego siedzibą, przez 800 lat był świadkiem trudnej i dumnej historii naszej ojczyzny. - W okresie komunizmu był to główny ośrodek, gdzie mogli schronić się wszyscy represjonowani i internowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o. Maciej Soszyński. Dziś można tu obejrzeć dzieła najwyższej klasy.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Kościół i kultura Jakub Domoradzki

"Fabelmanowie" Spielberga w kinach. Sławińska: głęboka i wzruszająca opowieść

Na ekrany polskich kin wchodzi niezwykle poruszający film autobiograficzny Stevena Spielberga pt. "Fabelmanowie". - Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. To powiedzenie idealnie pasuje do tej historii. Najnowsze dzieło Spielberga jest wyznaniem jego wiary w siłę kina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Sławińska, dziennikarka filmowa.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Steven Spielberg

"Fabelmanowie" Stevena Spielberga: hołd dla kina i portret artysty z czasów młodości

Na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Stevena Spielberga "Fabelmanowie". To na poły autobiograficzna opowieść odwołująca się w pewnej części do dzieciństwa i młodości reżysera oraz rodzącej się w tym czasie jego wielkiej fascynacji kinem. Nie jest to jednak wyłącznie film o miłości do dziesiątej muzy, a również historia odkrywania swoich pasji.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka Steven Spielberg kino FILM

Henryk Wars - od polskich przebojów do muzyki w hollywoodzkich produkcjach

120 lat temu urodził się Henryk Wars, właściwie Henryk Warszawski (lub Warszowski), znany też pod pseudonimami "Fraska" i "Henry Vars" - polski kompozytor muzyki rozrywkowej, aranżer, pionier jazzu w Polsce, pianista oraz dyrygent. W 1954 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. Piosenki Warsa śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Henryk Wars film polski Hollywood Andrzej Sułek Katarzyna Cygler muzyka filmowa

10 tys. inwestycji od 2015 roku. Wicepremier Gliński: kultura się obroniła

Inwestycje w szkolnictwo artystyczne, placówki muzealne i renowacje zabytków - tak rok w polskiej kulturze podsumował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zaznaczył, że ostatnie 7 lat to prawie 10 tysięcy inwestycji. Minister powiedział w TVP Info, że "pomimo trudnych czasów kultura się obroniła".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński polityka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Galeria osobistości. "Moi ważni. Portrety prywatne" Barbary Gruszki-Zych

Książka Barbary Gruszki-Zych pod tytułem "Moi ważni. Portrety prywatne" to zbiór osobistych portretów poetów, pisarzy, muzyków, artystów kina i teatru, duchownych, lekarzy, naukowców, świadków historii. - To "tylko" dwadzieścia pięć portretów. Przecież tak dużo jest ważnych osób w naszym życiu - zauważa sama autorka w rozmowie z Anną Stempniak. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak literatura książki muzyka filmowa

Zbrodnia na ekranie, czyli filmy i seriale kryminalne

Filmy i seriale kryminalne czy sensacyjne cieszyły się dużą popularnością od zarania kinematografii: pierwszą ekranizację "Sherlocka Holmesa" nakręcono w 1906 roku! Na przestrzeni lat zmieniał się oczywiście sposób realizacji i opowiadania samej historii: dzisiaj rekordy popularności biją seriale niegdyś uważane za "rozrywkę pośledniejszego sortu".
Zobacz więcej na temat:  FILM serial kryminał Sherlock Holmes Katarzyna Cygler Ryszard Jaźwiński Łukasz Adamski

Filozofia Johna Hicka. "Był bardzo przejęty swoim chrześcijaństwem"

- W swojej autobiografii wspomina moment, gdy był w służbie zastępczej w czasie II wojny światowej. Jego przekonania religijne nie pozwalały mu bowiem zabijać. Był też człowiekiem wrażliwym na ludzi o innych przekonaniach religijnych. W latach 50., podczas fali migracji, John Hick działał w centrach, które jednoczyły ludzi różnych religii wokół pokojowego współistnienia - mówił w Dwójce dr Przemysław Strzyżyński z UAM.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak filozofia religia