Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Centrum Historii Zajezdnia fotografia grafika wojna na Ukrainie Rosja Wielki Głód Tomasz Miara Trójka

Z archiwów Lwowa przed polską publiczność. Niezwykły koncert

- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń koncert Lwów Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka MUZYKA Eugenia Rozlach Ludomir Różycki

Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio inżynieria dźwięki Gdańsk TVP Dwójka FILM Marianna Sankiewicz Marzena Bakowska vod Paweł Wyszomirski

Sinfonia Varsovia - 40 lat orkiestry. "W nowej siedzibie będzie magicznie i przepięknie"

- Inwestycję rozpoczęliśmy 5-6 miesięcy temu. Z okna swojego biura widzę, jak te wszystkie wielkie urządzenia i maszyny intensywnie pracują. Dzieje się tak po to, by wszystkich państwa zaprosić już w przyszłym roku, w okolicach września - października, na otwarcie pierwszego minisezonu orkiestry już przy Grochowskiej 272 - mówił w Dwójce Janusz Marynowski - dyrektor Sinfonii Varsovii, która świętuje 40-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski jubileusz Dwójka Yehudi Menuhin MUZYKA inwestycje

"Dyzma. Epilog" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Co by było gdyby? Pytanie zadawane przez lubiących tworzyć alternatywną wersję historii postawił autor scenariusza słuchowiska, które przedstawiliśmy na "Scenie teatralnej Trójki". Dziennikarz Polskiego Radia Marcin Witan obejrzał słynny serial Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego z 1980 roku "Kariera Nikodema Dyzmy" z Romanem Wilhelmim w roli głównej i postanowił dopisać zakończenie do serialowej opowieści o losach Dyzmy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Tadeusz Dołęga-Mostowicz Marcin Witan Janusz Kukuła Leszek Lichota Jerzy Bińczycki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka pr poleca

Dawid Dziarkowski o aktorstwie i swojej karierze: Ten zawód... to często jest zawód

Dawid Dziarkowski wciąż jeszcze jest aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ale także aktorem filmowym, telewizyjnym i dubbingowym oraz kabareciarzem. W ostatnich latach dużą popularność przyniosły mu krótkie filmiki, rolki, publikowane w internecie. Przyznaje, że to zdecydowanie wpłynęło na jego karierę i życie zawodowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR dawid dziarkowski kabaret

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa skansen niepodległość historia Europy

"Sami swoi. Początek". Prequel kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego już w kinach

Na ekrany trafiła komedia "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego. To długo wyczekiwany prequel kultowej trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego: wyczekiwany z nadzieją i, jak to w takich wypadkach bywa, z obawami. Tym razem w role Kargula i Pawlaka wcielą się Adam Bobik i Karol Dziuba. Na ekranie zobaczymy też m.in. Weronikę Humaj i Annę Dymną, które o produkcji opowiedziały w audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino film polski Sami swoi. Początek Anna Dymna Weronika Humaj

Nowe Obroty - finał Roku Kopernika bez Mikołaja Kopernika

- Kopernika bardzo często sprowadzamy do podejścia historycznego, bez poszukiwania kontekstu i tego, jak niesamowicie odważnym człowiekiem musiał być. Jak niezwykle otwarty musiał mieć umysł, żeby uwierzyć równaniom, które przeczyły wszystkim świętym księgom. Myślę, że jest to dla nas lekcja, jacy możemy być. Dla mnie to bardzo inspirujące - mówił w Dwójce dr Jan Świerkowski, kurator finału Roku Kopernika organizowanego pod hasłem "Nowe Obroty".
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Rok Kopernika Roch Siciński Toruń Leszek Możdżer Dwójka Jan Świerkowski

"Ultima Thule" wchodzi do kin. Jakub Gierszał: to historia kameralna, intymna

"Ultima Thule" to opowieść o młodym mężczyźnie, który w poszukiwaniu siebie samego wyrusza na odległą brytyjską wyspę, zamieszkaną zaledwie przez kilkadziesiąt osób. W rolę Bartka wciela się Jakub Gierszał. - To historia kameralna, intymna - mówi w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska film polski konkurs chopinowski kino Jakub Gierszał aktorstwo Ultima Thule Biała odwaga Klaudiusz Chrostowski

"Trójka pod Księżycem". Kim jest Elizabeth Costello – o premierze w Nowym Teatrze w Warszawie

"Elizabeth Costello jest pisarką, urodziła się w 1928 roku (…) Napisała dziewięć powieści, wydała dwa tomiki poezji, książkę o życiu ptaków i sporo rozmaitych artykułów. Z pochodzenia jest Australijką. Urodziła się w Melbourne i mieszka tam do dziś (…) Była dwukrotnie mężatką. Ma dwoje dzieci, po jednym z każdego małżeństwa" (tłum. Zbigniew Batko). Czy – istotnie, otrzymujemy tu odpowiedź na pytanie: kim jest Elizabeth Costello? Taką znajdujemy na pierwszej stronie książki J.M. Coetzee pod tytułem "Elizabeth Costello" (2003).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Krzysztof Warlikowski Wojciech Dorosz TEATR J.M. Coetzee Piotr Gruszczyński

"Priscilla". Słodko-gorzkie życie z królem rock'n'rolla

Ona miała 14 lat, on 24. Priscilla Presley sprawiła, że  miliony dziewcząt  płonęły z zazdrości, gdy poślubiła gwiazdę rock'n'roll-a. Jak potoczyły się jej losy, czy potrafiła wyjść z cienia sławy męża i sama pokierować swoim życiem? W audycji rozmowa o filmie "Priscilla" Sofii Coppoli. Gościem Mai Kluczyńskiej była Kaja Klimek, krytyczka filmowa i popkulturowa, edukatorka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Elvis Presley