Polskie Radio
Section05

KULTURA

Kazimierz Orłoś: lepiej wiedzieć, niż wierzyć

- W pewnym momencie swojego życia odszedłem od praktyk religijnych. To wszystko było w dzieciństwie, trochę w młodości jeszcze, pod wpływem mojej matki. Chodziliśmy na msze, najpierw w Łodzi, a potem w Warszawie. Mój ojciec nie był natomiast wierzący - mówił w Dwójce wybitny prozaik Kazimierz Orłoś, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia skończył 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś książki literatura Jakub Kukla Święta Bożego Narodzenia Dwójka Zobacz także

"Potopu" powtórzyć się nie da: 50-lecie wielkiego filmu Jerzego Hoffmana

"Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana ma już 50 lat. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia był dla nas okazją, by przyjrzeć się kulisom powstawania tej ekranizacji i jej znaczeniu w polskiej kinematografii. Porozmawiać o "Potopie" jako zjawisku społecznym i wyjątkowym osiągnięciu filmowym, które na stałe wpisało się w historię polskiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Jerzy Hoffman Michał Matus Trójka potop szwedzki kino Zobacz także

Agnieszka Franków-Żelazny: dyrektor jest po to, żeby służyć

W październiku tego roku władze województwa dolnośląskiego odwołały Tomasza Janczaka ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej. Od tego czasu instytucja pozostawała bez szefa. Ogłoszono konkurs, w którym wystartowało kilku kandydatów. Przed kilkoma dniami ogłoszono, że nowym dyrektorem została Agnieszka Franków- Żelazny. Nowa szefowa wrocławskiej sceny opowiedziała w Dwójce o swoich planach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Opera Wrocławska Agnieszka Franków-Żelazny Monika Zając dyrektor

"Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Reżyser premierowego słuchowiska: myśleliśmy emocjami

- Jest to nasz kolejny etap pracy nad powieścią "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" Krzysztofa Bieleckiego. Najpierw było czytanie w Państwowym Instytucie Wydawniczym, rodzaj słuchowiska na żywo. Kolejnym etapem jest nagranie całości w studio - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Jego premiera już 26 grudnia!
Zobacz więcej na temat:  Michał Zdunik Jan Kanty Zienko Wiktoria Gorodeckaja Oskar Hamerski Teatr Polskiego Radia Zobacz także TEATR

Zbieracze, kolekcjonerzy, bibliofile - wycieczka po prywatnych księgozbiorach

Niegdyś kompletowane przez pokolenia świadczyły o statusie i zamożności rodzin. Jak księgozbiory mają się dziś? - Zapraszamy na fascynującą wyprawę po imponujących księgozbiorach. Naszą przewodniczką była Mirosława Łomnicka, autorka książki "Domowe biblioteki. Reportaże o prywatnych księgozbiorach".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek książki kolekcja biblioteka Dwójka Zobacz także

Narodziny Jezusa, Caravaggio i pewna feralna noc w 1969 roku

W "wigilijnym" odcinku "Trzeciej Strony Obrazu" Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas na Sycylię, by pokazać jedno z najpiękniejszych dzieł przedstawiających narodziny Jezusa. To "Narodzenie Pańskie ze św. Franciszkiem z Asyżu i świętym Wawrzyńcem", namalowane w 1609 roku i przez wieki zdobiące ołtarz w Oratorium Świętego Wawrzyńca w sycylijskim Palermo.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także Caravaggio

Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Artysta i jedna z najpopularniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Studiował medycynę, śpiewał w kabarecie "Zielony Balonik", przyswoił dla polszczyzny kanon literatury francuskiej. Był autorem "Wiadomości Literackich" i "Kuriera Porannego". 150 lat temu urodził się Tadeusz Boy-Żeleński.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia Monika Śliwińska Dorota Gacek Dwójka literatura Zobacz także

Ważny spektakl "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" dostępny online

Sztuka Jakuba Skrzywanka "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" powstała na podstawie reportaży Janusza Schwertnera, materiałów dokumentalnych i wywiadów z pacjentami, rodzicami oraz medykami oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce. Przedstawienie z Teatru Współczesnego w Szczecinie można było zobaczyć w Teatrze Telewizji. Obecnie jest dostępne dla wszystkich w TVP VOD.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR Teatr Telewizji TVP

Kazimierz Kutz - artysta i Ślązak

"Stoję z poczuciem obowiązku i tym, że los wyznaczył mnie do tego, by opowiedzieć o Śląsku" - mówił w jednym z wywiadów Kazimierz Kutz. Był jednym z najsłynniejszych polskich reżyserów, który swoimi filmami zmienił oblicze polskiego kina. - Praca z nim to były nieprawdopodobne towarzyskie spotkania, po których każdy wychodził bogatszy i uśmiechnięty - opowiadał aktor Zbigniew Zamachowski.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kutz Anna Dymna Zbigniew Zamachowski Robert Talarczyk Tadeusz Lubelski kino Marcin Pesta Monika Pilch Dwójka