Polskie Radio
Section05

KULTURA

Filmowe podsumowanie roku 2024

- Moim zdaniem był to dziwny rok. Było bardzo dużo hollywoodzkich klap. Chyba wyczerpuje się pomału ten model produkowania blockbusterów zarządzany przez księgowych z wielkich wytwórni, którzy uważają, że jak coś jest na podstawie znanego komiksu albo jest kolejną częścią znanej serii, to zarobi pieniądze - mówił Piotr Gociek, współgospodarz audycji "Fotel z widokiem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino FILM Piotr Gociek Adriana Prodeus Zobacz także

Rusza wielkie odliczanie do XIX Konkursu Chopinowskiego

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Nic więc dziwnego, że wzbudza tak ogromne zainteresowanie. Mimo że I etap zmagań rozpocznie się dopiero jesienią, melomani z całego świata już rozpoczęli wielkie odliczanie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski Agata Woźniak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Zobacz także

"Gorący rytm" Archibalda Motley’a Juniora, czyli najlepszy obraz na sylwestra!

W przedsylwestrowym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, nie mogło zabraknąć sylwestrowych klimatów! Jarosław Jarry Jaworski wybrał dla państwa najbardziej imprezowy obraz czyli "Gorący rytm/Hot rhythm" amerykańskiego, Afroamerykańskiego malarza Archibalda Motley’a Juniora. Dzieło namalowane w 1961 roku, dzisiaj znajduje się w Nasher Museum of Art na Duke University w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Nie tylko "Eufonie" - podsumowanie roku w kulturze z Narodowym Centrum Kultury

- W tym roku udało się zrealizować wiele fantastycznych projektów, wesprzeć tysiące podmiotów kultury oraz pięknych idei i inicjatyw w całej Polsce. Stworzyć festiwal, który rozlał się na całą Polskę - powiedział w audycji "Spacer z kulturą" Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Wchodzimy zwarci i gotowi w 2025 rok - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski

Magdalena Zawadzka: lubię, kiedy reżyser pomaga aktorom, jest czujny i uważny

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami: aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gośćmi byli: wybitna aktorka Magdalena Zawadzka oraz dyrektor Teatru Ateneum Artur Tyszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Magdalena Zawadzka Artur Tyszkiewicz Zobacz także

"Wydrąż mi rodzinę w serze" - literacki debiut Aleksandry Kasprzak

Na co dzień pracuje jako komiczka i zajmuje się memami, a w swoim literackim debiucie łączy wpływ internetu na kształtowanie młodych ludzi z pochodzeniem z małego miasteczka, wplatając w to wszystko wątek rodzinny. "Wydrąż mi rodzinę w serze" Aleksandry Kasprzak to idealna pozycja na poświąteczny okres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także KSIĄŻKA literatura pokolenie z Alicja Michalska Aleksandra Kasprzak społeczeństwo

Katarzyna Minkowska: tworząc spektakle mocno skupiam się na obserwacji rzeczywistości

Katarzyna Minkowska to jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Zasłynęła adaptacjami prozy, zarówno tej sprzed lat, jak i najnowszej. Laureatka licznych nagród, m.in. Złotego Prologu 2024 i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. - Jako zespół w teatr wkładamy dużo pracy, dużo wysiłku, emocjonalnego zaangażowania. Jeśli dostajemy zwrot w postaci nagród, to jest to bardzo przyjemne - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Martyna Podolska Katarzyna Minkowska

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura miłość literatura polska POLSKA

"Wyjazd na polowanie" - dramatyczna historia z happy endem obrazu Józefa Brandta

Został zrabowany podczas II wojny światowej - wycięty z ram, zrolowany i wywieziony. Jego losy były nieznane przez następne dziesięciolecia. Ale tuż przed Świętami obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta powrócił do Muzeum Śląskiego. - Brandt wyszedł z tej dramatycznej historii obronną ręką - mówił w Dwójce dr Karol Makles, p.o. dyrektora katowickiej placówki.
Zobacz więcej na temat:  straty wojenne malarstwo Monika Zając Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Śląskie Józef Brandt Dwójka SZTUKA Zobacz także Katowice Karol Makles

Monika Borzym i zimowe piosenki, czyli post scriptum Jazz.PL

- Siedzieliśmy sobie z Krzysiem Dysem na próbie i nagle wpadła mi do głowy piosenka "Kiedy pada śnieg". Puściłam mu to, spojrzał na mnie i powiedział: okey. Zadzwoniłam więc do Grzegorza Wasowskiego, żeby go spytać, czy nie ma nic przeciwko, żebym zaśpiewała tę piosenkę. "A może zróbmy to razem?" - dodałam po chwili - mówiła Monika Borzym przed emisją koncertu będącego swoistym post scriptum cyklu "Jazz.PL". Początek dziś o 18.00.
Zobacz więcej na temat:  Monika Borzym Andrzej Zieliński T-raperzy znad Wisły Dwójka MUZYKA koncert Jazz Grzegorz Wasowski Zobacz także

Wokulski, Weiser, Prus i Huelle w międzyświątecznej "Trójce pod Księżycem"

Tak też zamykamy rok 2024 w "Trójce pod Księżycem": świąteczną nerwowość próbowaliśmy zneutralizować tematami dystansującymi nas od bieżących spraw. Czym, wobec tego, co zakłóca rytm naszego życia w czasie przełomu, zimowego przesilenia, może być zagadka, jaką kryją postaci literackie np. Stanisława Wokulskiego czy Weisera Dawidka?
Zobacz więcej na temat:  TEATR premiera Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Bolesław Prus Paweł Huelle Janusz Majewski Maria Seweryn

Kazimierz Orłoś: lepiej wiedzieć, niż wierzyć

- W pewnym momencie swojego życia odszedłem od praktyk religijnych. To wszystko było w dzieciństwie, trochę w młodości jeszcze, pod wpływem mojej matki. Chodziliśmy na msze, najpierw w Łodzi, a potem w Warszawie. Mój ojciec nie był natomiast wierzący - mówił w Dwójce wybitny prozaik Kazimierz Orłoś, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia skończył 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś książki literatura Jakub Kukla Święta Bożego Narodzenia Dwójka Zobacz także