Polskie Radio
Section05

Katarzyna Cygler

Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Historia bliska jak nigdy

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej ukazuje postać rotmistrza Witolda Pileckiego całościowo - nie tylko jako żołnierza, ale i harcerza, ziemianina, męża i ojca, pozwala także poznać losy jego żony i dzieci. – Mamy nadzieję, że widzom będą towarzyszyły emocje, bo wystawa jest szalenie mocna i wzruszająca w przekazie – ocenia Karol Madaj, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Witold Pilecki II wojna światowa Stanisław Perzyna

Wejście w analogowy świat, czyli wystawa "Warstwy"

W ramach {Project Room} młodzi twórcy dostają szansę, aby zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. O swoim projekcie "Warstwy" opowiedział w Polskim Radiu 24 artysta Konrad Dobrucki, który w swojej pracy posługuje się fotografią analogową. Gościem audycji "Kulturalnie na temat" była też Dagmara Siemińska, specjalistka ds. mediów Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Koniec półświni. Rewitalizacja": Piotr Lachmann odczytuje na nowo Helmuta Kajzara

W warszawskim Teatrze Druga Strefa już w czwartek 27 października odbędzie się premiera spektaklu Piotra Lachmanna "Koniec półświni. Rewitalizacja" w wykonaniu Zbigniewa Konopki, a bazującego na tekście Helmuta Kajzara. Przedstawienie jest rodzajem minihommage'u dla legendarnego artysty i reformatora teatru XX wieku w 40. rocznicę jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Trójka

Pytanie o niepewną przyszłość: międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa

Jednym festiwalom pandemia podcięła skrzydła, przyhamowała je, inne właśnie w tym czasie powstały. Przykładem może być międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa, którego druga edycja odbywa się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu. 10 dni, siedem ekscytujących wydarzeń, w których słowo przenika się z dźwiękiem, obrazem, happeningiem, a wszystko pod hasłem "Nieznane".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura koncert Ewa Lipska Trójka

Slam poetycki, czyli amatorskie pojedynki na poezję

Za pierwszy polski slam można uznać tzw. ucztę grudniową, która odbyła się 25 grudnia 1840 r. w Paryżu. Był to improwizowany pojedynek poetycki między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. O tej formie artystycznej rywalizacji, która po dziś dzień cieszy się popularnością, rozmawialiśmy w "Trójce do trzeciej". Naszym gościem była Magdalena Walusiak, mistrzyni poetyckiego slamu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka hobby młodzież poezja STYL ŻYCIA Dorota Sokołowska

Podróż w czasie, przestrzeni, w głąb siebie. Muzeum Teatru Polskiego Radia ma już rok

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim to najprawdopodobniej jedyna placówka kulturalna w Europie i na świecie poświęcona słuchowiskom radiowym. Pomysł, trzeba przyznać, niezwykły i zaskakujący, jednak liczba odwiedzających udowadnia, że doskonale trafiony. Muzeum świętuje właśnie pierwszą rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Polskiego Radia muzeum Baranów Janusz Kukuła Trójka