Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Gustaw Herling-Grudziński był wyczulony na ludzkie sprawy"

- Koncepcja "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powstała w końcu lat 90. Chcieliśmy zebrać te nieznane rozproszone teksty, również z lat szkolnych, poprzez krytykę literacką, publikacje z czasów II wojny światowej, a potem dzieła emigracyjne. To, co zaplanowaliśmy ponad 20 lat temu, teraz udało się zakończyć - mówił na antenie Dwójki profesor Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński literatura Dwójka Włodzimierz Bolecki

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Dorota Gacek

Sofija Andruchowycz: agresja Rosji na Ukrainę jest dla mnie szokiem

- Znajduję się w Iwano-Frankiwsku, to jest moje miasto rodzinne, tu mieszkają moi rodzice. Wyjechaliśmy z Kijowa, możliwe, że tam już nigdy nie wrócimy - mówiła na antenie Dwójki Sofija Andruchowycz, ukraińska pisarka i tłumaczka, laureatka wielu nagród, m.in. Książki Roku BBC oraz nagrody literackiej im. Josepha Conrada.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Dorota Gacek Dwójka

Słuchowisko "Gracz". Ewa Małecki: Dostojewski to dla mnie ważny pisarz

- Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska "Gracz", którego premiera już w niedzielę na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski literatura Dwójka KULTURA

Jacek Trznadel. Jeden z mistrzów "pokolenia współczesności"

 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Jacek Trznadel Dwójka literatura Andrzej Waśko Polska Akademia Nauk

Orszak Trzech Króli 2022. "Dzień dziś wesoły"

- W orszaku mogą wziąć udział wszyscy chętni, oglądając transmisję w domu. To otwarcie na wszystkich, zapraszamy na charytatywny bieg Orszaku Trzech Króli w Ogrodzie Saskim. Każda rodzina innego dnia może przejść trasę orszaku i rozwiązać krzyżówkę, można też śpiewać kolędy z domu i tak włączyć się w naszą akcję - mówił w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący rady Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Trzech Króli

"Pan Tadeusz Różewicz" - wystawa na stulecie urodzin poety

- Spadkobiercy Tadeusza Różewicza przekazali dużą część archiwum do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, pośredniczyło w tym też miasto Wrocław, od razu z takim pomysłem, żeby w jakiś sposób eksponować te materiały. Dość szybko pojawił się pomysł, by miejscem ekspozycji było Muzeum "Pana Tadeusza". Ostateczny kształt tej wystawy to jednak kilka ostatnich miesięcy 2021 roku - mówiła w Dwójce Maria Marszałek, kuratorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza Dwójka KULTURA Wrocław muzeum wystawa literatura poezja

Nagroda Kościelskich za lata 2020 i 2021: literatura faktu i poezja

- Wątki z mojego trzeciego tomu wierszy pojawiały się już wcześniej. Ten zbiór jest w jakimś stopniu wywiedziony z rzeczywistości, ale też z wyobraźni i języka. Książka zrodziła się z potrzeby przepracowania rodzinnej historii i poradzenia sobie z traumą przekazywaną przez pokolenia. Niektóre moje wiersze stały się bardzo aktualne. To dla mnie zaskakujące i bolesne - mówił na antenie Dwójki poeta Jan Baron, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za 2021 rok.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka

Kateryna Babkina: mój dziadek opowiadał o wojnie, a nie o "Czerwonym Kapturku"

- Chciałam opowiedzieć przy pomocy prostych historii, jak to stulecie połamało zwykłych ludzi, jak się później pozbierali i z czym przychodzą dziś - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ukraińska pisarka Kateryna Babkina, która za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" została wyróżniona tegoroczną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2021, jak również nagrodą czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Nagrodę za najlepszy przekład odebrał także Bohdan Zadura, tłumacz tej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk