Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Przeszłość i pamięć w historii mówionej. Świadectwa wydarzeń XX i XXI wieku

Historią mówioną, czyli nagrywaniem świadków historii zajmują się między innymi uczeni, studenci, także instytucje takie jak archiwa i muzea. Badania nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością stały się obecnie dyscypliną akademicką. - Polega na praktyce rejestrowania opowieści wspomnień, nagrywania audio albo wideo - wyjaśnia Marcin Jarząbek. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski

Anna Bretońska - księżna Bretanii, dwukrotna królowa Francji

- Anna Bretońska jest dla współczesnych Bretończyków postacią emblematyczną, symbolem ich tożsamości. Za jej czasów, w konsekwencji jej dziedzictwa, Bretania została ostatecznie przyłączona do Królestwa Francji, choć sama Anna robiła bardzo wiele, żeby odrębność Bretanii od Francji utrzymać - powiedział w audycji "Eureka" prof. Jerzy Pysiak, historyk, mediewista z UW.
Zobacz więcej na temat:  Francja Bretania średniowiecze Katarzyna Jankowska – PODCAST

Historia Herbaciarni w Łazienkach Królewskich

Na granicy Ogrodu Botanicznego i Łazienek Królewskich, niedaleko bramy wejściowej od Alei Ujazdowskich, zachował się budynek dawnej Ananasarni, zbudowany na początku XIX wieku. Szklarnia przetrwała do I wojny światowej, następnie została przekształcona w budynek gospodarczy. W ostatnim czasie pawilon przeszedł modernizację, podczas której odsłonięto dawny system ogrzewania cieplarni.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Warszawa Katarzyna Jankowska – PODCAST

Śmierć w religiach i kulturach świata. Niezwykłe obyczaje, obrzędy i rytuały

Szeroka, wielokulturowa perspektywa postrzegania śmierci pozwala nam otworzyć się na obyczaje innych cywilizacji. Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo to pięć wielkich religii, które różnią się co do doktryn, kultur i historii. Przedstawiliśmy egzotyczne, często dla nas niezrozumiałe, podejście do śmierci, w obyczaju, stroju czy emocjach towarzyszących odchodzeniu bliskich.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Dzień Zaduszny judaizm hinduizm żałoba społeczeństwo święto zmarłych Meksyk religia

Cmentarz w Druskienikach - historyczne miejsce na mapie dawnej Rzeczpospolitej

- Druskieniki to zjawisko historyczne, przyrodnicze, klimatyczne, geograficzne, kulturalne i społeczne. Miejscowość, zlokalizowana w zakolu Niemna, nie była zwykłą miejscowością położoną na terenach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej - powiedział w audycji "Eureka" dr Jan Skłodowski, badacz Kresów.
Zobacz więcej na temat:  cmentarz Katarzyna Jankowska – PODCAST Stanisław August Poniatowski Druskienniki

Maciej Kaziemierz Sarbiewski, ambasador historii Polski w Europie

Maciej Kazimierz Sarbiewski - zwany sarmackim Horacym - tworzył w epoce baroku, pisał po łacinie, jego dzieła tłumaczono na język angielski i wydawano w wysokich nakładach w Europie. Zaangażowane politycznie teksty kształtowały odbiór spraw polskich i aktualnej historii w krajach zachodnich. Filozof prof. Władysław Tatarkiewicz nazwał Sarbiewskiego "pierwszym Polakiem w dziejach estetyki". 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kazimierz Sarbiewski Krzysztof Fordoński filozofia barok poezja

Motywy tureckie w polskich ogrodach. To m.in. kasztanowce, tulipany i figowce

Rośliny, namioty i pawilony ogrodowe inspirowane Orientem były stałym elementem rezydencji dawnej Rzeczypospolitej. Wielowiekowe kontakty polityczne, dyplomatyczne i handlowe już od XVI stulecia wpłynęły na zainteresowanie Polaków naturą, sztuką i architekturą turecką.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Andrzej Hennel Jacek Kuśmierski Turcja ogrodnictwo ogród Orient Imperium Osmańskie

Poszukiwania i intelektualne eksperymenty Emmanuela Levinasa

Urodzony na Litwie, jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku interpretował świat między innymi według zasad Biblii i Talmudu. Stworzył język pełen metafor, mierzył się z problemami cierpienia, wyzwaniem wolności i opisaniem prawdy relacji między ludźmi. Podstawową ideą jego namysłu nad rzeczywistością była analiza wielowymiarowego spotkania z drugim człowiekiem.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Emmanuel Levinas

Arystokraci wiedzy, mistrzowie mądrości - antyczni filozofowie i ich nauki

"W starożytności filozofia polegała nie tylko na formułowaniu poglądów, ale również była sztuką życia" - uważał francuski historyk filozofii Pierre Hadot. W Polsce jego koncepcje spopularyzował wybitny uczony, prof. Juliusz Domański. W jaki sposób filozofowie rozumieli samych siebie, swoją rolę, co oprócz doktryn i poglądów charakteryzowało ich twórców i głosicieli?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia starożytność starożytna Grecja