Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

"Miłość bez jutra" - opowieści o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett

Choć wojna nie sprzyja uczuciom, to jednak w tym trudnym czasie pozbawionym ideałów rodziły się namiętne związki. Ludzie doświadczali miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. Historię kilkudziesięciu takich związków opisuje Agnieszka Cubała - popularyzatorka historii - w swojej najnowszej książce "Miłość bez jutra".
Zobacz więcej na temat:  miłość II wojna światowa książki literatura

"Zostałem mężem anioła...". Jaki prywatnie był Romuald Traugutt?

Romuald Traugutt został jednym z patronów 2024 roku. Przywódca powstania styczniowego został powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej w sierpniu 1864 r. Miał wówczas 38 lat. Po egzekucji władze carskie zamierzały wysłać jego córki do internatu w Moskwie i poddać rusyfikacji. W związku z chorobą ich macochy - Antoniny Kościuszko - pomysłu zaniechano. Jakim człowiekiem był Traugutt w życiu prywatnym?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Romuald Traugutt

Kraj Basków. Ile osób na świecie zna język baskijski?

Baskowie uważają się za najstarszy naród w Europie i mówią językiem, który na naszym kontynencie nie ma analogii. Do dziś kwestia pochodzenia Basków budzi naukowe spory. - Cały czas pojawiają się nowe wątki i odkrycia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Mirgos z Instytutu Antropologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Mirgos Ewdoksia Papuci-Władyka Kraj Basków Baskowie

Nea Pafos. Jak funkcjonowała antyczna metropolia?

Nea Pafos powstało w czasach hellenistycznych, na przełomie IV i III wieku p.n.e. i było zamieszkiwane do połowy I tys. n.e., pełniąc funkcję głównego ośrodka - stolicy wyspy. Zrozumienie tego jak wyglądały i funkcjonowały antyczne metropolie ułatwiają cyfrowe, trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych miast. Taki projekt kończą właśnie specjaliści z trzech polskich uczelni. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Mirgos Cypr Ewdoksia Papuci-Władyka archeologia

Ślady bytności starożytnych Hellenów. Dlaczego przybywali w odległe krainy?

Podróżując po krajach śródziemnomorskich - nie tylko europejskich, ale także bliskowschodnich czy afrykańskich - znajdujemy ślady bytności starożytnych Hellenów. Zasięg ich cywilizacyjnych wpływów był imponujący, choć nigdy Grecy nie stworzyli jednolitego państwa. Jak zatem udało im się zachować grecką tożsamość oraz poczucie kulturowej wspólnoty?
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytna Grecja Grecja archeologia