Polskie Radio
Section05

Katyń

"To praca detektywistyczna". Historycy przywracają tożsamość ofiarom zbrodni katyńskiej

- Nasza praca wzbogacona jest przez laboratoria kryminalistyczne policji czy specjalistów z całego kraju z zakresu archeologii i konserwacji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk Kacper Ciesielski o badaniach prowadzonych przez Muzeum Katyńskie w Warszawie. Natomiast kustosz Sebastian Karwat pokazał nam unikatowe dokumenty, które skrywają archiwa tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm komunizm II wojna światowa

TYLKO U NAS "Pomnik, który woła o zbrodni". Historia powstania Muzeum Katyńskiego w Warszawie

- Muzeum Katyńskie to dom relikwii katyńskich i dom rodzin katyńskich. Ale to jest też pomnik, który woła głośno o zbrodni, która była zbrodnią niesamowitą, z której dzisiaj należy wyciągać daleko idące wnioski - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm komunizm

"Pamięć rzeczy". Historia ukryta w relikwiach katyńskich

- Zakłamanie sowieckie czy nawet dziś relatywizowanie historii przez stronę rosyjską, koliduje z przekazem drewnianych pudełek, które wykonali jeńcy w obozach. Na nich przeczytamy: "Starobielsk, Ostaszków" i daty "1939-1940 rok". Nie ma żadnego obiektu z datą 1941 rok, więc to nam mówi o czasie dokonania zbrodni - mówi Kacper Ciesielski, historyk Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm komunizm II wojna światowa

Katyń - zbrodnia pełna tajemnic badanych przez historyków

- Zbrodnia katyńska ma wciąż wiele tajemnic, do dziś nie znamy różnych kwestii. Decyzja z 5 marca 1940 mówiła również o więźniach w tzw. Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej, czyli kresach II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką. Tak naprawdę trzeba zatem mówić o pięciu grupach ofiar - powiedział w Dwójce dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Wacław Holewiński historia Polski

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach IPN Karol Nawrocki Elżbieta Witek zbrodnia katyńska duchowieństwo

Marszałek Sejmu: kapłani osadzeni w obozach sowieckich wraz z polskim jeńcami byli postaciami wyjątkowymi

- Kapelani katyńscy byli znienawidzeni, bo w najtrudniejszych momentach nieśli pociechę i nadzieję; trzeba było ich unicestwić – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Sejmie otwarto w środę konferencję naukową nt. 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej "Kapelani katyńscy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zbrodnia katyńska historia Polski Sejm

"Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko". Reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

Maciej Jastrzębski w reportażu pt. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" opowiada o polskim pisarzu Ferdynandzie Goetlu. W 1943 roku Niemcy zabierają go do Katynia, aby był świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez stalinowskich oprawców. Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko...
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski pr poleca

Katyń 1940. Zbrodnia sowiecka cały czas zakłamywana

- Nie tylko w Rosji, ale również na Zachodzie są pseudonaukowcy, które kłamią na temat zbrodni katyńskiej. Powielają opowieść, że w Katyniu mordowali Niemcy. W okresie Rosji putinowskiej kłamstwo zostało upaństwowione - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Witold Wasilewski, pracownik Wydziału Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł Archiwum IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa ZSRR zbrodnia katyńska

W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej Polskie Radio uczciło pamięć ofiar

W 13.rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku z polską delegacją na uroczystości zbrodni katyńskiej, Polskie Radio uczciło pamięć ofiar. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent PR na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz inne osobistości.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU rocznica Smoleńsk

Pamięć o zbrodni katyńskiej. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Zbrodnia katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Z rozkazu Józefa Stalina życie straciło ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Pamięć o nich kultywuje m.in. konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Polskiego Radia; zgłoszenia można nadsyłać do 24 marca.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Artur Wolski konkurs katyński historia Polski