Polskie Radio
Section05

Katyń

Premier Morawiecki: Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata

- Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata, musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania - mówił premier Mateusz Morawiecki w warszawskiej Wesołej. Od rana żołnierze szkolą tam ochotników w ramach specjalnej odsłony projektu "Trenuj z Wojskiem" - "Trenuj z NATO", którą zorganizowano w 24. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Czechy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wojna na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej Polacy za granicą

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Hlebowicz: docierają do nas kreatywne, ciekawe prace

- Dotychczasowe edycje konkursu pokazały, że poziom prac we wszystkich czterech kategoriach jest niezwykle wysoki. Trzeba też podkreślić rolę nauczycieli, opiekunów, historyków, którzy się opiekują młodymi ludźmi - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Adam Hlebowicz.
Zobacz więcej na temat:  Adam Hlebowicz historia Polski zbrodnia katyńska Karolina Rożej

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Ostatni dzień na przesyłanie prac konkursowych

To już ostatni dzień, kiedy uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą nadsyłać prace w ramach czwartej edycji konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Uczestnicy mogą zgłosić swoje projekty do jednej z czterech kategorii; termin nadsyłania materiałów upływa 24 marca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zbrodnia katyńska konkurs Karol Nawrocki Paweł Kurtyka konkurs katyński

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". IV edycja konkursu dla młodzieży i studentów

W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Trwa też IV edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Inicjatorką konkursu jest marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Ostaszków Starobielsk Miednoje Kozielsk bykownia Marszałek Sejmu Andrzej Duda prezydent Elżbieta Witek Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński Przemysław Czarnek Karol Nawrocki IPN W POLSKIM RADIU

Poświęcenie odnowionej Kaplicy Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział m.in. Mariusz Błaszczak

W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz poświęcił odnowioną Kaplicę Katyńską i odprawił Mszę świętą w 83. rocznicę wydania wyroku śmierci na polskich jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni na terenie byłego ZSRR. W wyniku tej decyzji Sowieci zorganizowali i przeprowadzili Zbrodnię Katyńską, ludobójczo mordując około 22 tysięcy obywateli polskich.
Zobacz więcej na temat:  wiara historia Polski zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo

Zbrodnia katyńska. Od tego dokumentu wszystko się zaczęło

83 lata temu, 5 marca 1940 roku, sowiecki dyktator Józef Stalin podpisał ściśle tajną uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku. Decyzja Stalina i jego towarzyszy z Politbiura była początkiem zbrodni katyńskiej. – My, jako historycy powtarzamy to bardzo często, że jest to w jakiejś mierze także osobista zemsta Stalina za wojnę 1920 roku. Oficerowie polscy, Wojsko Polskie nie dopuściło do wtargnięcia bolszewizmu na teren Europy, powstrzymaliśmy tę nawałnicę – mówił w Trójce profesor Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Jan Żaryn Anna Popek II wojna światowa