Polskie Radio
Section05

Kresy

Polacy we Lwowie: ludzie chcą pokoju i końca wojny

Dziś uchodźców ze wschodnich, objętych walkami rejonów Ukrainy nie widać na lwowskich dworcach, ale oni są w mieście. Tylko lwowianie wiedzą gdzie są rozlokowani. Bardzo trudna jest jednak sytuacja materialna zarówno mieszkańców miasta jak i przesiedleńców. Pomoc państwa wygasła, ludzie teoretycznie powinni znaleźć pracę ale pracy nie ma. A nawet jak jest to zarobki ledwo wystarczają na życie – mówi Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Lwów wojna na Ukrainie wojna 2024 wojsko uchodźcy Ukraina Małgorzata Frydrych

Ocalić, ratować, pokazać. Poznaj polską sztukę emigracyjną w Toruniu

W audycji odwiedzamy m.in. Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu. Toruńska uczelnia nawiązuje do tradycji muzealnych takich uniwersytetów jak krakowski, warszawski, wrocławski czy wileński. Stąd pomysł, by Muzeum łączyło rolę opiekuna tradycji i symboli Uniwersytetu z tworzeniem nowoczesnego i unikatowego warsztatu do badań dla historyków sztuki i kultury. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

"Dzięki rodzinnym korzeniom jest się silniejszym". Melchior Wańkowicz o swoich "szczenięcych latach"

Klasyk polskiego reportażu i mistrz gawędy – Melchior Wańkowicz – niejednokrotnie gościł przed mikrofonem Polskiego Radia. W roku ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Melchiora Wańkowicza warto sięgnąć do nagrań z udziałem tego pisarza. Zwłaszcza że to właśnie radiowe nagrania oddają ten niepowtarzalny gawędowy styl opowiadania, tak charakterystyczny dla autora "Szczenięcych lat".
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz pisarz reportaż wspomnienie literatura

Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Miał 67 lat

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski był duchownym obrządku łacińskiego i ormiańskiego, w PRL działacz opozycji antykomunistycznej i kapelan Solidarności, prezes Fundacji im. Brata Alberta, historyk, publicysta, zwolennik lustracji duchownych i rzecznik upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Isakowicz-Zaleski śmierć POLSKA społeczeństwo

Pyszności z wigilijnego stołu. Te przyniosą ci szczęście

Święta Święta! Wigilijny poranek to moment, kiedy wielu z nas według tradycji zaczyna strojenie choinki. Potrawy są już praktycznie przygotowane, choć do samego wieczora obowiązuje jeszcze post. O ostatnich przygotowaniach do swiąt, śpiewaniu kolęd i znaczeniu tradycji przy Bożym narodzeiu opowiedzą cłonkowie zespołów regionalnych z Suwalskiego, uczestnicy jubileuszowej 30. Chłopskiej Wigilii w Suwałkach. W przedświątecznym magazynie zajrzymy m.in. na wigilijne stoły mieszkańców pogranicza polsko-litewskiego, Wileńszczyzny i ogólnie Litwy. Na nich w Wigilię nie może zabraknąć kuciukai, inaczej śliżyków.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril Boże Narodzenie kolędy Litwa Łotwa Estonia

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie

Powyższe słowa to cytat z George'a Santayany. Cytat, który warto mieć w sercu. W latach 1932-33 reżim komunistyczny reżim totalitarny dopuścił się zbrodni ludobójstwa na narodzie ukraińskim. Poprzez przymusowe wycofywanie żywności, zakaz wyjeżdżania poza granice dotkniętej głodem Ukrainy, ograniczenie handlu i represje stworzył dla Ukraińców warunki niemożliwe do przeżycia. Ostatnia sobota listopada to Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1921-1923, 1932-1933 i 1946-1947.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina

"Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". VI edycja projektu edukacyjnego IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych - nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Sergiusz Kazimierczuk edukacja młodzież szkoła

Bezcenne spotkania. Weź udział w konkursie „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

„Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX w.” -jeszcze do 30 listopada uczniowie mogą wziąć udział w tym konkursie interdyscyplinarnym organizowanym przez IPN. Dziś w audycji do spróbowania swoich sił zaprosi Zuzanna Czaplarska, autorka pracy „Skazany bez wyroku. Wspomnienia Zbigniewa Lewczykowskiego, gorlickiego Sybiraka”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Leopold Buczkowski - pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura II wojna światowa PRL