Polskie Radio
Section05

Kresy

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie

Powyższe słowa to cytat z George'a Santayany. Cytat, który warto mieć w sercu. W latach 1932-33 reżim komunistyczny reżim totalitarny dopuścił się zbrodni ludobójstwa na narodzie ukraińskim. Poprzez przymusowe wycofywanie żywności, zakaz wyjeżdżania poza granice dotkniętej głodem Ukrainy, ograniczenie handlu i represje stworzył dla Ukraińców warunki niemożliwe do przeżycia. Ostatnia sobota listopada to Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1921-1923, 1932-1933 i 1946-1947.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina

"Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". VI edycja projektu edukacyjnego IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych - nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Sergiusz Kazimierczuk edukacja młodzież szkoła

Bezcenne spotkania. Weź udział w konkursie „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

„Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX w.” -jeszcze do 30 listopada uczniowie mogą wziąć udział w tym konkursie interdyscyplinarnym organizowanym przez IPN. Dziś w audycji do spróbowania swoich sił zaprosi Zuzanna Czaplarska, autorka pracy „Skazany bez wyroku. Wspomnienia Zbigniewa Lewczykowskiego, gorlickiego Sybiraka”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Leopold Buczkowski - pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura II wojna światowa PRL

Duszpolonia. Emigracyjny wymiar duchowości

Na pomysł zbudowania portalu, gdzie można znaleźć mszę czy nabożeństwo w języku polskim, wpadliśmy podczas żeglowania z kolegami poza granicami kraju. Chcieliśmy wybrać się w niedzielę na mszę ale mimo szczegółowych poszukiwań okazało się to wręcz niewykonalne. Musieliśmy przejrzeć wiele stron internetowych, a i tak większość informacji o nabożeństwach okazywała się nieaktualna – mówi Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia.org.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Kościół religia wiara duchowieństwo Msza święta nabożeństwo Małgorzata Frydrych

Tłumacz Kamil Pecela wyróżniony litewską nagrodą im. Św. Hieronima

Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Litewskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury ogłosiły laureatów nagrody im. Św. Hieronima – przyznawanej corocznie najlepszym tłumaczom i tłumaczkom literatury litewskiej na języki obce oraz literatur obcych na język litewski. W pierwszej kategorii nagrodę przyznano Kamilowi Peceli, którego świetny przekład Silva rerum IV Kristiny Sabaliauskaitė uzyskał nominację do tegorocznej Nagrody Translatorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Sowiecka agresja na Polskę. "Polskie władze nie dopuszczały do myśli takiej sytuacji"

17 września 1939 roku nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy. Polskie wojsko, które od ponad dwóch tygodni bohatersko broniło się przed niemiecką agresją było zupełnie nieprzygotowane na walkę na dwa fronty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita II RP Armia Czerwona Franciszek Kleeberg Grodno Edward Rydz-Śmigły Wilno Lwów

17 września 1939 roku w sowieckiej propagandzie, czyli próba usprawiedliwienia bezprawia

Inwazja sowiecka dokonana 17 września 1939 roku była pogwałceniem wszelkich traktatów i konwencji międzynarodowych. Władze Kremla, które miały świadomość dokonywanego przez siebie bezprawia, próbowały usprawiedliwiać swoje czyny poprzez zaklinanie rzeczywistości i zakłamywanie faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 Armia Czerwona ZSRR