Polskie Radio
Section05
Lwów

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Stanisławów MSZ

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Wilno Lwów Grodno OSW Polacy za granicą

We Lwowie zmarła Jadwiga Zappe, niezwykle zasłużona dla podtrzymywania polskości

W piątek w nocy w wieku 94 lat zmarła Jadwiga Zappe, Polka ze Lwowa, która wspólnie z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) tajnie nauczały polskie dzieci i młodzież, przekazując im polskość i wiarę katolicką. Poinformowała o tym Beata Kost na stronie facebookowej Lwowski Album. Siostry Irena i Jadwiga Zappe działały w Armii Krajowej. Po wojnie z rodzicami pozostały we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina

"Nie ma słowa o tym, że to Polacy". Dr Piotr Łysakowski o rocznicy mordu na polskich profesorach ze Lwowa

- W literaturze mówi się o zamordowanych profesorach lwowskich uczelni, nie podając ich narodowości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Piotr Łysakowski. - Dlaczego zginęli? To była zwykła nienawiść, chęć wyrzucenia Polaków, a po części też chęć zdobycia dóbr materialnych - dodał. Tematem audycji była 79. rocznica mordu na profesorach lwowskich z lipca 1941 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Związek Sowiecki II wojna światowa Lwów

Lwów: zmarł Mirosław Rowicki - założyciel i redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego"

We Lwowie w wieku 67 lat zmarł Mirosław Rowicki - redaktor naczelny i założyciel "Kuriera Galicyjskiego" - największej polskiej gazety na Ukrainie. Mirosław Rowicki był inicjatorem Spotkań Polsko-Ukraińskich w Jaremczu, Klubu Galicyjskiego oraz wielu innych bardzo cennych inicjatyw dla dialogu między Polakami i Ukraińcami. Za swoją działalność otrzymał zarówno polskie, jak i ukraińskie odznaczenia państwowe.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina

Lwów: Obchody 79. rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

W ulewnym deszczu i z przestrzeganiem wszystkich warunków kwarantanny odbyły się obchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie. Przedstawiciele uczelni lwowskich, władz miejscowych i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli kwiaty i pomodlili się pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w hołdzie profesorom lwowskim pomordowanym przez Niemców w 1941 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Lwów MSZ II wojna światowa

"Discover Poland". Ruszyła wielka akcja MSZ promująca Polskę

Instytuty Polskie uruchamiają akcję "Discover Poland", która ma promować Polskę w mediach społecznościowych przy wsparciu konsulatów i ambasad. W ramach akcji publikowane będą - jak poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ - wpisy z wielu dziedzin tematycznych, w tym kultury, historii czy kulinariów. - Chcemy zachęcić do poznania Polski i przyjazdu do Polski wtedy, kiedy będzie to możliwe - mówił.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Polonia Lwów turystyka Szymon Szynkowski Caritas Polska wybory prezydenckie