Polskie Radio
Section05

Lwów

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Stany Zjednoczone

Nieoczywista historia niezwykłego muzeum, które od 200 lat nie ma swojej siedziby

Otwarcie wystawy "Historia nie/oczywista – 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich" stanowi punkt kulminacyjny jubileuszu, który Ossolineum i muzeum świętowały w miniony weekend. Na potrzeby ekspozycji Salę pod Kopułą instytutu zaaranżowali m.in. znani wrocławscy artyści: Olaf Brzeski i Paweł Baśnik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wrocław Muzeum Książąt Lubomirskich wystawa kolekcja Justyna Grabarz Trójka

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Maria Woś dziennikarstwo dziennikarze Wrocław Polskie Radio historia radiofonii Dwójka Jakub Kukla

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - nieoczywista historia wyjątkowej kolekcji

- Początkowo muzeum opierało się na darach. W latach 20. XX wieku jego dyrektorem został Mieczysław Gembarowicz, który postawił na grafikę i numizmatykę, te kolekcje najbardziej się rozwijały. Również ówcześni artyści przekazywali swoje prace. Dziś ta kolekcja liczy 330 tysięcy obiektów - mówiła w Dwójce Joanna Błoch, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław wystawa Paweł Siwek Muzeum Książąt Lubomirskich Dwójka malarstwo muzeum Joanna Błoch

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR PRL Dwudziestolecie międzywojenne wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Stanisław Głąbiński. Przywódca pomajowej endecji

Ten profesor ekonomii był jedną z najważniejszych postaci starszej generacji Stronnictwa Narodowego, choć na tle postaci takich jak Władysław Grabski, Wojciech Korfanty czy Roman Dmowski, pozostaje postacią prawie nieznaną. Być może dlatego, że przyszło mu kierować stronnictwem w wyjątkowo trudnych czasach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sejm Stronnictwo Narodowe I wojna światowa II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka

Z archiwów Lwowa przed polską publiczność. Niezwykły koncert

- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń koncert Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka MUZYKA KULTURA Eugenia Rozlach Ludomir Różycki

"Zemsta" Aleksandra Fredry. "Pan Fredro charaktery rozwinął bardzo trafnie"

Dokładnie 190 lat temu, 17 lutego 1834 roku, we Lwowie odbyła się prapremiera "Zemsty" Aleksandra Fredry. Komedia opowiadająca o sąsiedzkiej zawiści stała się jedną z najpopularniejszych polskich sztuk, a jej ponadczasowy przekaz sprawił, że do dziś gości na teatralnych scenach. Jednak jej premiera nie tylko nie zwiastowała wielkiego sukcesu, ale wręcz przyczyniła się do załamania kariery autora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Aleksander Fredro TEATR komedia