Polskie Radio
Section05

Marek Stremecki

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela Jerzy Radziwiłowicz

Co nam dała Konstytucja 3 maja?

– Konstytucja 3 maja weszła w życie i funkcjonowała rok, nawet dłużej, bo do lipca. Można dyskutować, z jakim skutkiem i czy miała szansę przetrwać w Europie, w której działy się wówczas takie rzeczy jak rewolucja francuska, koalicja przeciwko Francji, a potem Napoleon. To jest wielki przedmiot dyskusji historiograficznej i nie tylko – przyznaje profesor Michał Kopczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski konstytucja 3 maja

Jan Sehn kontra brunatna okupacja

– Do dziś Jan Sehn jest postacią słabiej znaną, niż na to zasługuje. Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, o to, kim był, wiele osób miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni – mówił Filip Gańczak, autor publikacji "Jan Sehn. Tropiciel nazistów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm KSIĄŻKA Auschwitz Galicja zbrodnie wojenne historia Polski Gabriela Darmetko Zbrodnia Katyńska

Wojenne losy ołtarza Wita Stwosza. Jak odzyskano arcydzieło?

Przez blisko 500 lat ołtarz nigdy nie opuścił swojego miejsca. Zdemontowany został we wrześniu 1939 roku w obawie przed działaniami wojennymi. Dzieło składające się z blisko 1000 części wywieziono w skrzyniach do Sandomierza. – To było tymczasowe zabezpieczenie. Nie możemy myśleć ahistorycznie. Nikt nie spodziewał się, że tak będzie wyglądała okupacja i że na taką skalę będzie prowadzony rabunek –  przypomina Agata Wolska, autorka książki "Zagrabiony odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka HISTORIA SZTUKA Kraków II wojna światowa kradzież Norymberga

W skórze Elżbiety Rakuszanki

– Jeżeli mówimy o Jagiellonach, przed oczami staje nam przede wszystkim Władysław Jagiełło, rok 1410 i od razu Królowa Bona, ewentualnie Barbara Radziwiłłówna czy Zygmunt August. To, co pomiędzy jest białą plamą, a jest to niezwykle fascynująca historia – zauważyła Dorota Pająk-Puda, autorka książki Matka Jagiellonów, poświęconej Elżbiecie Habsburżance.
Zobacz więcej na temat:  Trójka HISTORIA społeczeństwo KSIĄŻKA królowie Polski