Polskie Radio
Section05

Marta Piasecka

Eugeniusz Bodo: tragiczny koniec największego amanta polskiego kina

Był jednym z najpopularniejszych przedwojennych polskich aktorów: przystojny, dowcipny, utalentowany. Kobiety za nim szalały, a filmy z jego udziałem biły rekordy popularności. Jego świetną karierę przerwała wojna: uciekając przed totalitaryzmem niemieckim, stał się ofiarą totalitaryzmu sowieckiego. Temu poświęcony jest spektakl "Obywatel Junod", który miał premierę w Gdańsku, a w nowym sezonie ma być pokazany także w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA TEATR premiera Eugeniusz Bodo IPN Warszawa Gdańsk Trójka

"Niechciana stołeczność". Przestrzeń Krakowa w czasach niemieckiej okupacji

W krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana jest wystawa "Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945". Ukazuje ona, w jaki sposób niemiecki zaborca symbolicznie zagarniał przestrzeń miasta, które Hitler uznał za "prastare miasto niemieckie" i które miało zostać zamienione we wzorowe Stadt Krakau.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA wystawa Kraków historia Polski II wojna światowa nazizm

Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie plakat SZTUKA Rosja

Obrazy łukaszowców powrócą do kraju po 83 latach

Do Polski po 83 latach, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powróci cykl siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza i czterech makat Mieczysława Szymańskiego. W Le Moyne College w Syracuse została podpisana umowa, na mocy której prace łukaszowców trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork II wojna światowa

Koty zawładnęły sceną w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Koty to zwierzęta autonomiczne, niezwykłe, często otoczone nimbem tajemnicy. W starożytności czczone, w dzisiejszych czasach bywają również ubóstwiane przez swych właścicieli. Nic więc dziwnego, że musical "Koty" z równym powodzeniem jest grany na całym świecie. Nową jego wersję przygotował Teatr Rozrywki w Chorzowie: premiera dzisiaj, w środę, 27 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp KULTURA koty musical Chorzów premiera Trójka

Symfonicy z Kijowa próbują w studiu im. Lutosławskiego

Ponad stuosobowa grupa muzyków, członków Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej i ich rodzin przyjechała do Polski, by tu przygotowywać się do zagrania koncertów, po raz pierwszy od początku wojny. Przed nimi europejska trasa koncertowa, a próby odbywają się w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka hp Polskie Radio studio im. Witolda Lutosławskiego Kijów pomoc Trójka Ukraina Trójka

Ukraina w pigułce. "O! Ukraïna" Weroniki Marczuk

Album "O! Ukraïna" Weroniki Marczuk to 30 opowieści ukazujących różnorodność i bogactwo Ukrainy. Znajdziemy w nim piękne zdjęcia, ciekawostki o mentalności i kulturze tego kraju, przepisy kuchni ukraińskiej oraz rozmowy z wybitnymi osobami z Polski i Ukrainy. – Zawsze porównuję Ukrainę do pięknej dziewczyny: jest najpiękniejsza na świecie, więc każdy jej pragnie, jednak każdy chce ją sobie podporządkować i nie pyta, czego pragnie ona. A ona najbardziej pragnie wolności – powiedziała w Trójce Weronika Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina KULTURA album tradycja