Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Za nami pierwsza odsłona 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Dobiegła końca pierwsza odsłona jubileuszowego 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydarzenie powróciło po trzyletniej przerwie i będzie trwało przez cztery weekendy. W programie festiwalu nie zabrakło spektakli teatralnych, koncertów, spotkań ze znanymi i lubianymi twórcami, aktywności sportowych, słuchowisk i pokazów filmów. Patronat medialny nad Festiwalem Gwiazd objął Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Międzyzdroje Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Joanna Trzepiecińska katarzyna maciąg Lesław Żurek Marcin Kusy

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. "Wracamy, aby przypomnieć, że jesteśmy"

Joanna Trzepiecińska, Henryk Talar, Michał Milowicz, Katarzyna Maciąg, Przemysław Sadowski i Lesław Żurek odsłonili w Międzyzdrojach w Alei Gwiazd odciski swoich dłoni. - To pewnego rodzaju nobilitacja. My jednak jesteśmy skromni i staramy się po prostu robić swoje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. To prestiżowe wydarzenie powraca po długiej przerwie spowodowanej pandemią.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Międzyzdroje Joanna Trzepiecińska Olaf Lubaszenko Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Jerzy Machowski: przekonanie o trudności dzieł romantycznych to przesąd

Jerzy Machowski w swojej pracy zawodowej lubi sięgać po literaturę polską z epoki romantycznej. Uważa, że Polacy są romantykami. - Każdy dzień życia w Polsce o tym przekonuje. Mówię o wielkich emocjach, radykalizmie, zapalczywości. Jest w nas tego mnóstwo. Niektórzy mówią, że należałoby ten radykalizm w sobie przekreślić, bo to on jest winien naszych narodowych tragedii. Gdyby nie literatura romantyczna, to po 123 latach niewoli nie byłoby czego odbudowywać - mówił radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  reżyser spektakl rozmowa TEATR Adam Mickiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Sofokles wciąż aktualny. "Edyp w Kolonos" z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry"

Za nami święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! Zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Wśród laureatów m.in. słuchowisko "Edyp w Kolonos", zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia. Laudację wygłosiła prezes Zarządu Polskiego Radia, dr Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Marcin Kusy Anna Stempniak KULTURA

"Wojna odrzuca miałkość". Festiwal "Dwa Teatry" w cieniu wydarzeń na Ukrainie

Za nami trzy dni XXI Festiwalu "Dwa Teatry". Przed nami (w poniedziałek 13.06) odbędzie się uroczysta gala, na której poznamy zwycięzców i najlepszych twórców wyłonionych spośród wszystkich kandydatów. W niedzielę (12.06) dotychczasowe wydarzenia podsumowywali reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktor Krzysztof Szczepaniak, reżyser Igor Gorzkowski oraz reżyser dźwięku Andrzej Brzoska. 
Zobacz więcej na temat:  Zamość Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Jacek Raginis-Królikiewicz Igor Gorzkowski Andrzej Brzoska

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Teatr to nie jest sztywna instytucja"

Dobiegają końca 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne połączone z konkursem "Klasyka Żywa". Z tej okazji dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reżyser Norbert Rakowski, opowiedział w Polskim Radiu m.in. o napiętym kalendarzu premier opolskiej sceny i roli współczesnego teatru. - Musimy odkleić się od przekonania, że teatr jest sztywną instytucją - przekonuje.
Zobacz więcej na temat:  Opole reżyser KULTURA spektakl TEATR

"Dzień świra" wraca na scenę. Reżyseruje Piotr Ratajczak

- Kondycja tego bohatera nadal niestety jest uniwersalnym doświadczeniem nas jako społeczeństwa. Niezależnie od wieku, od generacji, wszyscy jesteśmy dotknięci jakimś rodzajem niemocy, frustracji, depresji, pragnień, marzeń o czymś lepszym; jesteśmy pełni agresji wobec drugiego człowieka, wobec świata - mówił w radiowej Jedynce reżyser Piotr Ratajczak o spektaklu "Dzień świra", który przygotowuje w Teatrze Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera TEATR Marek Koterski reżyser

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus

Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Narodowy Instytut Dziedzictwa taniec KULTURA

Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi 60-lecie istnienia

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, która jest eksperckim wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W tym roku instytucja obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano liczne wystawy, spotkania i konferencje. O wydarzeniach towarzyszących jubileuszowi, a także o celach i zadaniach Narodowego Instytutu Dziedzictwa opowiedziała w Polskim Radiu dyrektor instytucji dr hab. Katarzyna Zalasińska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Narodowy Instytut Dziedzictwa