Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Feliks Falk: bezczynność skłoniła mnie do wydawania prozy

Najpierw, w 2023 roku, wydał "Gmach". Teraz na rynku ukazała się jego kolejna powieść - "Kalwaria". Feliks Falk zyskał uznanie jako reżyser (m.in. "Komornik" i "Wodzirej") i swoich prac plastycznych. Teraz twórca rozpoczął działalność jako pisarz. - Ponad dziesięć lat temu postanowiłem, że nie będę już robił filmów. Po jakimś czasie stwierdziłem, że trzeba się czymś zająć - przyznaje gość "Spotkania z...".
Zobacz więcej na temat:  Feliks Falk reżyser literatura książki powieść

Kino i widzowie przede wszystkim. Rozpoczął się festiwal filmowy Nowe Horyzonty

- To jest święto kina. Czas, na który czekamy przez cały rok. Przez dwanaście miesięcy ciężko pracujemy, żeby pokazać najważniejsze filmy ze światowych festiwali - podkreśla Marcin Pieńkowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. Wybrane przez organizatorów produkcje będzie można oglądać do 28 lipca we Wrocławiu i w formie online do 4 sierpnia 2024 roku. 
Zobacz więcej na temat:  kino film polski festiwal filmowy Wrocław Festiwal Nowe Horyzonty

Ostatnie pożegnanie Jerzego Stuhra. Specjalne wydanie "Kulturalnej Jedynki"

Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, reżyserem i scenarzystą, erudytą i intelektualistą, pedagogiem i mistrzem aktorstwa dla wielu pokoleń. W dniu pogrzebu artysty w programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy jego najważniejsze role teatralne i filmowe.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr Zbigniew Zamachowski Feliks Falk Juliusz Machulski Olgierd Łukaszewicz Jacek Wakar Krzysztof Kwiatkowski aktor aktorstwo KULTURA

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Nowy dyrektor: porządki będą duże, działo się bardzo źle

- Wyzwań przed nami jest bardzo dużo, sporo też takich trudnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Kolankiewicz. Nowy dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wskazuje m.in. na odbudowę zespołu oraz wyjaśnienie nieprawidłowości, do których miało dochodzić w FINA.
Zobacz więcej na temat:  Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny FINA Tomasz Kolankiewicz Ewa Szabłowska

Wspomnienie Jerzego Stuhra. "Do każdej granej postaci wnosił coś innego"

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W historii zapisał się między innymi za sprawą kultowych ról filmowych i teatralnych, choć był również pedagogiem i reżyserem. - W wypadku artystów nie mamy prawa mówić o ich odejściu. Artyści żyją zawsze; są nieśmiertelni poprzez dzieła, które nam zostawili - podkreśliła w radiowej Jedynce dziennikarka Grażyna Torbicka.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski Jerzy Stuhr kino film polski aktorzy

Paweł Małaszyński odnalazł swoje miejsce po odejściu z Teatru Kwadrat. Czym zajmuje się teraz?

- Cieszę się, że odnalazłem swoje miejsce, bo przyznam szczerze, że trochę bałem się i nie wiedziałem, jak to będzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Małaszyński. Popularny aktor po 22 latach odszedł z Teatru Kwadrat. W rozmowie z Martyną Podolską zdradza, co było powodem tej decyzji, wyjaśnia, dlaczego dusił się w swoim "domu", oraz opowiada o nowych aktorskich wyzwaniach.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski aktorstwo aktorzy Paweł Małaszyński Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Międzyzdroje

Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Kto odciśnie dłoń w Alei Gwiazd?

Przed nami Uroczysta Gala Odciśnięcia Dłoni podczas 27. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. - Zrobiłem odlew prawej dłoni. Miałem mindfulness, bo nie mogłem nic robić przez pół godziny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jeden z artystów, którego "dłoń" zostanie odsłonięta dziś wieczorem. Kto dołączy już niebawem do Alei Gwiazd?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Międzyzdroje Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Patryk Michalski Paweł Domagała

Spektakl "Skok wzwyż". Ewa Błasiak o realizacji marzeń o aktorstwie

"Marzenia się spełniają, ale trzeba temu dopomóc" - twierdzi Ewa Błasiak, która przez całe swoje życie pragnęła stanąć na scenie i zagrać w spektaklu. Do przedstawienia "Skok wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie dostała się dzięki dwuetapowemu castingowi, a historia jej życia wplotła się do fabuły. W radiowej Jedynce opowiedziała o tym, jak to jest stać na tej legendarnej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny TEATR Ewa Błasiak SZTUKA spektakl KULTURA

Ewa Błasiak gościnią audycji "Kulturalna Jedynka"

"Marzenia się spełniają, ale trzeba temu dopomóc" - twierdzi Ewa Błasiak, która przez całe swoje życie pragnęła stanąć na scenie i zagrać w spektaklu. Do przedstawienia "Skok wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie dostała się dzięki dwuetapowemu castingowi, a historia jej życia wplotła się do fabuły. W radiowej Jedynce opowie o tym, jak to jest stać na tej legendarnej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny TEATR Ewa Błasiak

"Handlarze gumek" w Teatrze 6. piętro w Warszawie. Katarzyna Dąbrowska: ten tekst jest ogromnym lustrem

- Dla mnie najciekawsze w "Handlarzach gumek" jest to, że pod przykrywką rozmów o gumkach, o pieniądzach, różnych targów, mówimy tak naprawdę o życiu. Ten tekst się doskonale metaforyzuje. Jest dla mnie wielką opowieścią o życiu - powiedziała w audycji "Spotkanie z..." Katarzyna Dąbrowska o spektaklu "Handlarze gumek" w reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dąbrowska aktorzy aktorstwo TEATR KULTURA

"Akademia Pana Kleksa" część druga i inne polskie filmy, na które czekają widzowie

Druga część "Akademii Pana Kleksa" - "Kleks i wynalazek Filipa Golarza", "Wróbel", "Akademia A(A)" i "Kulej. Dwie strony medalu". W audycji "Magazyn bardzo filmowy" prowadząca Martyna Podolska opowiadała o polskich filmach, które będą miały swoją premierę w najbliższych miesiącach.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Akademia Pana Kleksa Xawery Żuławski jerzy kulej Daniel Jaroszek Tomasz Gąssowski janusz chabior

Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2024. Waldemar Modestowicz i Marta Rebzda o słuchowisku nagrodzonym Grand Prix

- Cały nasz zespół aktorski miał świadomość, że to jest słuchowisko dokumentalne i tam są również fragmenty mocnych, bardzo tragicznych wspomnień prawdziwych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o słuchowisku "Siostra Hioba" reżyser Waldemar Modestowicz. Wstrząsająca opowieść o mamie Grzegorza Przemyka zdobyła Grand Prix XXIII Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry 2024 Teatr Polskiego Radia Sopot Waldemar Modestowicz Marta Rebzda Tomasz Man Anna Dereszowska Olga Sarzyńska Katarzyna Szyngiera Maciej Nowak Anna Stempniak

"Dwa Teatry" 2024: święto, nie rywalizacja. Podsumowanie drugiego dnia festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu "Dwa Teatry" powoli dobiega końca. Przed nami trzeci, ostatni dzień festiwalu, a dotychczasowe wydarzenia w jego ramach podsumowaliśmy w "Kulturalnej Jedynce". - W momencie kiedy pojawia się premiera radiowa ona idzie w eter, ale nie wiemy, z jakim spotyka się odbiorem. Tutaj mogliśmy usłyszeć widownię i jej reakcje. (...) To jest święto, że po prezentacji słuchowiska czy spektaklu można porozmawiać z publicznością - wyjaśnia Jarosław Tumidajski. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry 2024 Sopot Teatr Telewizji Teatr Polskiego Radia