Polskie Radio
Section05

Mateusz Drozda

Dogi, muzyka i Legia: Andrzej Halicki mniej znany

W "Sezonie ogórkowym" nie polityka jest w świetle reflektorów, lecz pasje i zainteresowania zaproszonych gości. Bohater najnowszej edycji programu ma tych pasji wiele, choć nie ukrywa, że największą z nich są dogi niemieckie, których obecnie posiada aż sześć! Skąd zainteresowanie tymi wielkimi psami, jak one wpłynęły na życie europosła Koalicji Obywatelskiej i co jeszcze go pociąga, zachwyca, wzbudza pozytywne emocje?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Halicki społeczeństwo hobby PSY MUZYKA Trójka

Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo architektura miasto przyszłości miasto

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo praca Rosja firma robot sztuczna inteligencja pracownik

Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Z krajowych i światowych badań wynika, że problem nadmiernej masy ciała coraz częściej występuje u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 roku – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. – W przypadku dzieci od 10 do 16 lat odsetek tych z nadmierną masą ciała to ok. 20 proc., przy czym częściej dotyczy to chłopców niż dziewczynek – informuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo otyłość nadwaga dzieci jedzenie

"Patrzmy na niebo, bo ono ożyje!". Przed nami noc spadających gwiazd

Spadające gwiazdy, meteoryty, łzy św. Wawrzyńca, Perseidy – to kilka nazw tego samego zjawiska, które będziemy mieli okazję zaobserwować na niebie w nocy z 10 na 11 sierpnia. Czym są spadające gwiazdy i w jakich okolicznościach najlepiej je oglądać? Na te pytania w "Trójce do trzeciej" odpowiedział astronom Jerzy Rafalski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA kosmos gwiazdy niebo astronomia noc meteoryt

TOKIO 2020 Kusznierewicz i Majewski podsumowują Igrzyska Olimpijskie w Tokio [TYLKO U NAS]

Sport stał się bardziej zawodowy i profesjonalny. To się pozmieniało, przez 20 lat zauważyłem ogromną różnicę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski w żeglarstwie z Atlanty. - Mamy największy sukces w historii, najlepszy występ na Igrzyskach, ale z drugiej strony będziemy teraz bardzo ciężko pracować, żeby ten sukces spróbować utrzymać - oceniał Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SPORT igrzyska olimpijskie Mateusz Kusznierewicz Tomasz Majewski Tokio 2020 igrzyska

Białoruś rok po wyborach. Dr Adam Eberhardt: Łukaszenka odzyskał pewność siebie

- Wśród Białorusinów jest poziom niezadowolenia, również strachu przed represjami, ale system nie daje możliwości, by ta para uszła. To jest pewien problem, że złość społeczna będzie się gromadzić i kiedyś pewnie ponownie wybuchnie, ale już ze zdwojoną siłą - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Adam Eberhardt Rosja Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa

"Nie wiemy, kto o czym decyduje w Białym Domu". Prof. Grzegorz Górski o stosunkach polsko-amerykańskich

- Mamy sytuację, w której nie wiadomo, jaki jest układ sił w Departamencie Stanu, wiele nominacji jest ciągle wstrzymywanych na poziomie Senatu. Nie wiemy m.in. kto ma decydować o sprawach Europy Środkowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski (Kolegium Jagiellońskie w Toruniu), komentując działania administracji Joe Bidena w kontekście nominacji Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja relacje polsko-amerykańskie Polskie Radio 24 Ameryka Joe Biden USA ŚWIAT

"Jest pole do dyskusji". Prof. Maliszewski o zastrzeżeniach Porozumienia do projektu Polskiego Ładu

- W tym momencie trwa dyskusja nad projektami dotyczącymi podniesienia progu podatkowego i składki zdrowotnej. W tych pracach może uczestniczyć premier Gowin, który konsultował swoje pomysły z premierem Morawieckim - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Norbert Maliszewski z Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w kancelarii premiera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka zjednoczona prawica Porozumienie Jarosława Gowina koalicja Polski Ład

Z Japonii do Krakowa – niezwykły dar dla Muzeum Manggha

Słowo kimono oznacza "rzecz do noszenia". To tradycyjny strój japoński, w charakterystycznym kroju zbliżonym do litery T. Prosty, geometryczny kształt pozwolił skupić się na jego dekoracji. Zastosowanie wielu technik wsparte pomysłowością twórców sprawiły, że kimono stało się jedną z najpiękniejszych form japońskiej sztuki, a kolejne epoki kreowały jego określone style.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Japonia Kraków muzeum Trójka

Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki

W ciągu roku Polacy wyrzucają pięć mln ton żywności. Oznacza to, że co sekundę w koszu lądują 92 kilogramy jedzenia, czyli tyle samo, ile ważą 184 bochenki chleba. Na całym świecie marnuje się jedna trzecia globalnej produkcji żywności. – To bardzo dużo, zważywszy na to, że 868 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu – zauważyła koordynatorka kampanii edukacyjnych Anna Urbańska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo żywność jedzenie ekologia