Polskie Radio
Section05

Mateusz Drozda

"Strategia całkowitej mobilizacji". Marcin Fronia o fińskiej koncepcji obrony

- W sytuacji potencjalnego konfliktu Finlandia jest przygotowana, tak szkoli swoich obywateli, by całe społeczeństwo mogło stanąć do walki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia - ekspert ds. skandynawskich (Nordeen Center) komentując starania Szwecji i Finladii o członkostwo w NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Finlandia Szwecja

Artur Żak: reżim Putina zrobił najwięcej dla wzmocnienia Zachodu i NATO

- Putin rozpoczął tę wojnę żeby bronić Rosji przed rozszerzającym się NATO. To było opisane w żądaniach Rosji przedstawionych UE, NATO i USA w grudniu 2021 r. Jeśli Finlandia przystąpi do paktu, Putin będzie miał NATO praktycznie na przedmieściach Petersburga - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Żak, dziennikarz Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO

IPN wspiera Polskie Radio w poszukiwaniach płyt z czarnego nesesera

Do dzisiaj nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu – bezcennych płyt gramofonowych z września 1939 roku – wyniesionej z Polskiego Radia w czarnym neseserze. Po wojnie pojawiały się relacje osób twierdzących, że miały kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano m.in. przemówienia prezydenta Starzyńskiego. M.in. o tym rozmawia ze swoim gościem Mateusz Drozda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Instytut Pamięci Narodowej nagrania Płyty Polskiego Radia II wojna światowa historia Polski historia radiofonii Trójka

PR24 "Najgorszą rzeczą jest kompromitacja państwa". Skwieciński o mentalności Rosjan

- Najgorsza rzecz, jaką państwo rosyjskie może zrobić Rosjaninowi, to skompromitować się na zewnątrz i pokazać, że nie jest traktowane przez innych jako wielkie mocarstwo. To oznacza, że władza rosyjska nie spełnia podstawowego zadania, dla jakiego istnieje i niemal tylko w takim wypadku Rosjanie byliby gotowi rozważyć bunt przeciwko tej władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Skwieciński Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

PR24 Nie żyje Maryna Miklaszewska. Marta Ławacz: miała w sobie gen buntu, gen niepokorny

- Odeszła osoba ważna dla polskiej kultury - powiedziała Marta Ławacz o zmarłej działaczce niepodległościowej, pisarce i dziennikarce Polskiego Radia Marynie Miklaszewskiej. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wspominała ją jako lojalnego przyjaciela oraz "niesamowitą osobę, pełną poczucia humoru". Maryna Miklaszewska zmarła w środę w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Polska Wielki Projekt

Sztuczna inteligencja bezbłędnie rozpoznaje ludzkie emocje

Jak się okazuje, głębokie spojrzenie na twarz i w oczy bliskiej osoby może nie wystarczyć, aby rozpoznać jej emocje. Tymczasem, jak wynika z badań szwajcarskich naukowców, sztuczna inteligencja właściwie w każdej sytuacji zrobi to bezbłędnie. Jak to się dzieje i w jaki sposób można to wykorzystać, dowiadywał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA sztuczna inteligencja emocje handel Paweł Turski Trójka

Jak zadbać o wymierające języki?

Język jest jak kwiat – odpowiednio pielęgnowany potrafi pięknie rozkwitnąć i wydać wspaniałe owoce. Ale język zarazem jest jak zwierzę i może być zagrożony wymarciem. Co więcej, takich języków jest ok. 1/3 z blisko 7 tys., które istnieją na świecie. Dlatego stworzono w internecie Archiwum Zagrożonych Języków (ELAR).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo języki obce nauka języków obcych Wilamowice Paweł Turski Trójka

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski

Algorytmy skuteczną bronią do walki z dezinformacją?

– Projekt DISSIMILAR ma pomóc w walce z fake newsami. Biorą w nim udział naukowcy Politechniki Warszawskiej, Okayama University w Japonii i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya w Hiszpanii. Celem tego projektu jest zbudowanie skutecznego narzędzia, które w automatyczny sposób pozwoliłoby oddzielać nieprawdziwe informacje i blokować ich rozprzestrzenianie – wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka fake news dezinformacja

Rząd przyjął zmiany w podatkach. Ekonomista: muszą być korzystne albo neutralne

- Zapowiedzi kolejnych reform muszą być korzystne albo neutralne dla podatników, ponieważ to jest warunek wprowadzania zmian w trakcie roku, a taka jest ewidentna wola administracji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Soroczyński. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA podatki polityka GOSPODARKA gospodarka polska Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość Podatki 2022 pit Polski Ład społeczeństwo

Wybuchy w kopalni Pniówek. Czyżewski: minimalizujemy ryzyko, ale nie da się go sprowadzić do zera

- Od dekad tworzone są technologie, które mają ryzyko zminimalizować. Odciąganie tego metanu, sprawianie, że będzie go jak najmniej na tych niższych poziomach - to się dzieje. (...) Jest dużo lepsza sytuacja niż kiedyś. Ale tego ryzyka nie da się sprowadzić do zera - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com, komentując wypadek w kopalni Pniówek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony śląskie Śląsk wypadek węgiel służby i bezpieczeństwo

Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński to czterej nastolatkowie z Krakowa, którzy, jako zespół OSATeam, zaprojektowali i wybudowali prototyp minisatelity. Rozwiązanie młodych Polaków w znacznym stopniu redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. Ich przedsięwzięcie zostało nagrodzone przez Europejską Agencję Kosmiczną CanSat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologie wynalazcy inwestycje społeczeństwo NAUKA kosmos liceum konkurs Ziemia satelita