Polskie Radio
Section05

Muzeum Historii Żydów Polskich

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. 11. raz Żonkile - "Bo łączy nas pamięć"

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin po raz 11. zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile", by upamiętnić największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Żydzi pamięć powstanie w getcie edukacja

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. "W morzu ognia, w morzu gruzów" - reportaż Magdy Skawińskiej i Jakuba Tarki

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż powstanie w getcie historia Polski

POLIN Music Festival - muzyczna wspólnota niezbędna w czasie wojny

- Wojna na Ukrainie, polsko-białoruska granica, trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, kryzys ekonomiczny - w takich czasach trudno rozkoszować się muzyką. W Muzeum POLIN jest to narzędzie do opowiadania historii, zapraszamy do wspólnego słuchania, bycia razem, wspierania Centrum Spotkań Ukraińskiego Domu - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  koncerty Dwójka Jakub Jamrozek

Muzeum Polin zaprasza do współorganizowania lekcji o historii polsko- żydowskiej

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie skierowało specjalny program edukacyjny do placówek oświatowych w całym kraju. - Staramy się wspierać edukatorów, nauczycieli w ich codziennej pracy, szykując gotowe scenariusze lekcji, karty pracy i przeróżne narzędzia edukacyjne - mówi w Programie 1 Marta Dziewulska rzecznik Muzeum POLIN. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski Żydzi edukacja dzieci społeczeństwo

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Розпочато прийом заявок на конкурс «Нагорода POLIN 2022»

Метою конкурсу є популяризація поглядів і діяльності, які відповідають місії Музею історії польських євреїв POLIN. Лауреатами нагороди можуть стати неурядові організації чи громадські активісти, які піклуються про збереження історичної пам'яті про польських євреїв і роблять внесок у формування спільного польсько-єврейського майбутнього
Zobacz więcej na temat:  Польща Варшава нагорода

Nagroda Polin 2021. Dariusz Popiela laureatem za projekt "Ludzie, nie liczby"

Działacz Sądeckiego Sztetla został nagrodzony za inicjatywę, w ramach której na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Zwycięzca konkursu otrzyma 20 000 złotych. Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Żydzi