Polskie Radio
Section05

Paryż

Przygotowania do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Jaka jest kondycja międzynarodowego ruchu olimpijskiego?

Kibice i sportowcy odliczają tygodnie do letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. Wielkie sportowe święto zostało zaplanowane na 26.07-11.08 2024 roku. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad kondycją międzynarodowego ruchu olimpijskiego. Gośćmi Krzysztofa Łoniewskiego byli: Magdalena Piekarska-Twardochel, szpadzistka, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata, oraz Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski igrzyska olimpijskie Robert Korzeniowski Magdalena Piekarska-Twardochel ogień olimpijski

NASZ WYWIAD Pożar Notre-Dame. "Odbudowa w pięć lat była nie do pomyślenia"

Mija pięć lat, odkąd spłonął zabytkowy dach paryskiej katedry Notre-Dame. Po tragedii, jaka wstrząsnęła nie tylko Francją, ale całym światem, w zbiórkę pieniędzy na rzecz odbudowy kościoła włączył się sam prezydent Emmanuel Macron. Teraz prace renowacyjne dobiegają końca i w połowie grudnia katedra ma znów być otwarta dla odwiedzających i pielgrzymów. - Jest to świadectwo wiary, do którego jesteśmy wezwani - mówił w rozmowie z Polskim Radiem rektor Notre-Dame de Paris ks. Olivier Ribadeau Dumas. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Notre Dame pożar katedry Notre Dame Stefan Foltzer

Notre Dame, kosmiczny porządek i inne tajemnice katedr

– Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte w sztuce przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz o słynnej paryskiej świątyni. W 5. rocznicę pożaru Notre Dame, w oczekiwaniu na jej ponowne otwarcie, warto przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Francja Notre Dame chrześcijaństwo symbole średniowiecze

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  Francja fotografia baloniarstwo Adam Jerzy Czartoryski Aleksander Dumas Charles Baudelaire George Sand

"Barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame", "ma być rozebrana". Wieża Eiffla i jej początki

135 lat temu Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę na właśnie ukończonej paryskiej wieży. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja architektura sztuka współczesna wystawa

Wielką wystawę impresjonistów otwarto w paryskim Musée d'Orsay. To trzeba zobaczyć!

Monet, Degas, Pisarro, Sisley, Cezanne – to zaledwie część nazwisk artystów, których obrazy możemy zobaczyć na wystawie "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu", otwartej 26 marca w paryskim Musée d'Orsay. Lista jest imponująca, gdyż jej twórcom udało się zebrać ponad 130 najbardziej znanych obrazów impresjonistów z początkowego okresu ich twórczości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo impresjonizm Musee d'Orsay Claude Monet Paul Cezanne Stefan Foltzer Tomasz Miara Trójka

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Wawel Polacy w Hollywood