Polskie Radio
Section05

Piotr Kędziorek

Muzyka Świata Warszawa 2021. Filozofia dzielenia się wg Milo Kurtisa

Różne tradycje, połączenie jazzu z muzyką korzeni, rocka z muzyką ludową. Do tego szczypta kontrowersji. Od najbliższego czwartku – 23 września – przez cztery dni po Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbywać się będzie Festiwal Muzyka Świata 2021. Wydarzenie z jednej strony nowe, z drugiej… o tym opowiadał organizator i pomysłodawca, Milo Kurtis.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja world music

Pamięci Polaków na Wschodzie

- Oczywiście jeździliśmy do Polaków na Kresach czy w Kazachstanie także po to, by zbierać pamiętane jeszcze przez nich pieśni ludowe – wspominał Piotr Kędziorek, który jako młody redaktor, świeżo po studiach etnologicznych, brał wówczas udział w wyprawie na wschód – Lecz, siłą rzeczy, ponieważ byliśmy tam pierwszymi polskimi dziennikarzami, bardzo chętnie dzielono się z nami swoimi wspomnieniami. Często wspomnieniami bardzo tragicznymi...
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna ZSRR

"Waleczne z gór" Agata Puścikowska o cichych bohaterkach II wojny światowej

Odważne, zadziorne mieszkanki Podhala, Gorców i Beskidów, kobiety walczące w II wojnie światowej, dziś praktycznie zapomniane. Wspomnienia o nich odżywają w najnowszej książce Agaty Puścikowskiej. Na podstawie wspomnień lokalnej społeczności, wykorzystując archiwalne dokumenty, Puścikowska stworzyła portrety piętnastu kobiet. Książka „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” miała premierę w ostatnią środę.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa góralki feminizm

"Wycinanki". O sztuce wyciętej z papieru

- Regionalnych odmian wycinanek jest wiele. Choć nie wszystkie udało się dokładnie opisać. Nie tylko Kurpie i Łowicz są regionami, gdzie tradycja wycinankarska jest żywa. Opisuję więc także wycinankę opoczyńską, lubelską, podlaską, rzadko wymienianą, rawską czy sieradzką – Gościnią Poranka była Katarzyna Kraczoń, autorka „Wycinanek” czyli nowego tomu „Elementarza Sztuki Ludowej”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa

Święta płodów ziemi i zwierząt domowych

15 i 16 sierpnia były datami ważnymi w dorocznym cyklu agrarnym. O świętach Matki Boskiej Zielnej i dniu św. Rocha opowiadali w Poranku Dwójki nasi goście: językoznawczyni, kulturoznawczyni i folklorystka, prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Świętej Trójcy w Mikstacie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa święta

Miejsca czarowne. Wystawa plakatów Ryszarda Kai

„Mimo że są to plakaty kwalifikowane jako plakaty turystyczne, to prawie nie ma na nich spektakularnych zabytków, jest za to moje o kraju gawędzenie, o jego kulturze, sztuce, języku, o tym, co lubię, o tradycji, czasami uroczej, a czasami zabawnej, o zwyczajach, miejscach czarownych, niekiedy mało znanych bez zbędnego upiększania”, powiedział Ryszard Kaja – malarz, scenograf, ilustrator, autor serii plakatów „Polska”, która jest obecnie prezentowana w warszawskim Muzeum Plakatu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa plakat Tatarzy Kurpie

Wsiadaj na Żuka i jedź w Kaliskie!

Tabor Kaliski rozpoczyna się w najbliższy czwartek (5.08)! To jeden z najmłodszych polskich taborów i jeden z niewielu… wędrownych! Wydarzenie będzie „przemieszczać się” między poszczególnymi wioskami nad Prosną, by uczestnicy mogli poznać najciekawsze miejsca regionu oraz – rzecz jasna – najznamienitszych artystów ludowych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Kalisz lewandowski Magdalena Tejchma