Polskie Radio
Section05

Polonia

Bartosz Lisowski z Liverpoolu z tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków Bartosz Lisowski wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside. Od pierwszego dnia zaczyna ono organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać. Po roku działa już jako pełnowymiarowy projekt.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania Liverpool pomoc SPORT osobowości Małgorzata Frydrych

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wyspy Owcze Wigilia Boże Narodzenie tłumacz Małgorzata Frydrych

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa pomoc Włochy Wyspy Owcze Wielka Brytania Szkocja Niemcy osobowości Małgorzata Frydrych

Konsul RP w Berlinie: asymetria w nakładach Polski i Niemiec na nauczanie języków nie do zaakceptowania

Asymetria w nakładach ponoszonych przez Polskę i Niemcy na nauczanie języków jest absolutnie nie do zaakceptowania - przekazał w poniedziałek konsul RP w Berlinie Marcin Król. Podał też statystyki wg których języka niemieckiego w Polsce uczy się 2 mln uczniów, a polskiego w Niemczech - 14 tys. mimo tego, że w tym kraju mieszka 1,3 mln Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polacy za granicą język polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Berlin

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone statek flota Nowy Jork Ministerstwo Spraw Zagranicznych