Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców baseball szkoła

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Filozofia Game Thinking. Czego mogą nas nauczyć projektanci gier?

Gry już są wszędzie i będzie ich coraz więcej, ponieważ rynek gier ciągle się rozwija. Dzisiejsi rodzice w wielu przypadkach sami wychowali się na grach i coraz częściej grają ze swoimi dziećmi. Warto zaznaczyć na wstępie, że gry to nie tylko rozrywka, ale też nauka nowych rzeczy, narzędzie do przekazywania wartości i rozwijania naszej kreatywności. Książka "Game Thinking w Praktyce" prowadzi czytelników przez wszystkie etapy tworzenia gry i sprawia, że stworzenie własnej staje się możliwe.
Zobacz więcej na temat:  gaming programista gry komputerowe Strefa Rodzica radio dla dzieci

"Mój ulubiony dinozaur" – zobacz prace dzieci!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do trzydniowej zabawy "Mój ulubiony dinozaur", podczas której Słuchacze mogli pokazać jak wygląda ich ulubiony dinozaur. Wystarczyło wykonać pracę plastyczną przedstawiającą dinozaura, a zdjęcie pracy zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem PRD. W zabawie przewidziano radiowe upominki. Stacja zaplanowała też audycje tematyczne z okazji Dnia Dinozaura podczas których dowiedziekiśmy się m.in. jak żyły dinozaury i jak wyglądały.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców dinozaury edukacja przyrodnicza

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców depresja zdrowie

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca zdrowie dziecka

Muzyka z filmu "Zadziwiający kot Maurycy"

Wśród filmów dostępnych w kinowym repertuarze możecie znaleźć opowieść o pewnym zadziwiającym kocie o imieniu Maurycy. Kota Maurycego stworzył znany brytyjski pisarz Terry Pratchett. To właśnie on sięgnął po starą niemiecką legendę o fleciście z Hameln. Podobno historia ta wydarzyła się naprawdę i spisali ją najpierw niemieccy bracia Grimm. Terry Pratchett napisał ją na nowo, obsadzając kota Maurycego w roli głównej. W Muzycznych Podróżach przenosimy się do sali kinowej, słuchając muzyki z filmu "Zadziwiający kot Maurycy". 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci Izabela Żukowska DAB+

"Pinokio". Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl na podstawie sztuki Joëla Pommerata, będącej współczesną interpretacją książki Carla Collodiego. Postać Pinokia, dobrze znana dzieciom i dorosłym, wniknęła głęboko w europejską kulturę i sztukę – nie tylko dla dzieci. Z punktu widzenia psychologii dziecięcej jej przekaz jest już jednak nieco archaiczny. Opisane przez Collodiego dziecko – pajacyk ma przede wszystkim spełniać oczekiwania dorosłych, robić to, co do niego należy, jednym słowem - być "grzecznym".
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Rogi, kły i pazury. Słuchaj "Poranka" w czwartek od 7.00

Czy zastanawialiście się nad tym, jaka jest różnica między rogami a porożem? Wiedzieliście, że wszystkie jadowite węże mają kły a kotem, który nie potrafi chować pazurów jest gepard? W czwartkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom zaprosimy do świata zwierząt, które wyposażone zostały w imponujące rogi, kły i pazury.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci piosenki dla dzieci gepard zwierzęta edukacja przyrodnicza