Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

80. rocznica powstania warszawskiego. Godzina "W" we wspomnieniach powstańców

80 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie. Do walki z niemieckim okupantem stanęło ok. 45 tys. powstańców, przy czym stan dzienny nigdy nie przekraczał ok. 25 tys. Poległo ok. 18 tys. z nich. Ci, którzy przeżyli, przez lata wspominali na antenach Polskiego Radia o atmosferze panującej 1 sierpnia, w godzinie "W", w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Warszawa

Amerykanie oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego

Podczas obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce oddali hołd bohaterom tamtych dni. W towarzystwie weteranów - pani Ireny Krajewskiej i prof. Leszka Żukowskiego - oraz amerykańskich oficerów mjra Andrew Chena i mjra Kelly'ego Keene'a - odbyli symboliczną wycieczkę po Warszawie, upamiętniającą bohaterskie zmagania powstańców. Wideo z tego wydarzenia uwieczniło ich wzruszające przemówienia, podkreślające znaczenie odwagi i poświęcenia polskich bohaterów dla dzisiejszych pokoleń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Mark Brzezinski 1944

Pospieszalscy w utworze "Promienie". Premiera singla Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Gęsty od metafor wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w porywającym wykonaniu muzycznej rodziny Pospieszalskich. 1 sierpnia premiera singla Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Polskiego Radia Pospieszalscy singiel premiera Krzysztof Kamil Baczyński Mateusz Pospieszalski Lidia Pospieszalska W POLSKIM RADIU MUZYKA Agencja Muzyczna Franciszek Pospieszalski Mikołaj Pospieszalski Marcin Pospieszalski

Powstanie warszawskie. Pierwszego dnia biało-czerwona flaga zawisła na Prudentialu

Obraz najwyższego budynku przedwojennej Warszawy trzykrotnie stawał się symbolem walczącej stolicy: pierwszego dnia zrywu, kiedy na jego szczycie zawisła polska flaga był symbolem tryumfu, 28 września, kiedy uderzył w niego pocisk uwieczniony na zdjęciu, stał się symbolem walki, po wojnie jego szkielet obrazował zniszczenia niegdyś pięknego miasta.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka

RONA - Rosjanie w niemieckich mundurach tłumią Powstanie Warszawskie

RONA, czyli brygada rosyjskich kolaborantów na niemieckim żołdzie, to, podobnie jak pułk SS Oskara Dirlewangera złożony w większości z kryminalistów, jednostka, która w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego wsławiła się największą brutalnością. Rosjanie spod znaku swastyki od narażania życia w walce preferowali gwałty, morderstwa i grabieże.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Bronisław Kamiński Rosja ZSRR III Rzesza

Obcokrajowcy w powstaniu warszawskim. Od nigeryjskiego jazzmana po niemieckich dezerterów

- Warszawa była owładnięta ideą wolnościową. Ten ogromny entuzjazm, którym żyła polska stolica i którego doświadczali warszawiacy przez pierwsze dni powstania, udzielał się wszystkim, którzy byli wtedy w Warszawie - tłumaczył w audycji Polskiego Radia przyczyny udziału obcokrajowców w powstaniu warszawskim historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski 1944 Warszawa II wojna światowa

Pluj-zupa, mąka z trawy i fałszywy królik, czyli co się jadło w czasie powstania warszawskiego

Choć przed 1 sierpnia robiono zapasy żywności, nikt nie był przygotowany na to, że powstanie będzie trwać aż 63 dni. Zaspokojenie głodu było z czasem coraz większym wyzwaniem. W końcu zaczęto jeść to, czego w innych okolicznościach nikt nie wziąłby do ust.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA kulinaria jedzenie kuchnia II wojna światowa 1944 gotowanie zupy zapasy okupacja niemiecka

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Andrzej Wajda Jan Komasa Janusz Morgenstern Krzysztof Kamil Baczyński Danuta Szaflarska Andrzej Munk HISTORIA

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA