Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser

Hołd dla bohaterów powstania. 1 sierpnia byliśmy na ulicach Warszawy [WIDEO]

Kulminacyjnym punktem obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było upamiętnienie godziny "W", kryptonimu godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Jednak przez cały dzień można było uczestniczyć w wydarzeniach związanych z obchodami tej szczególnej rocznicy. Na ulicach Warszawy był reporter PolskiegoRadia24.pl Paweł Kurek. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski II wojna światowa pamięć POLSKA społeczeństwo

Powstanie Warszawskie w świadomości Polaków i w oficjalnych raportach

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstanie, za które stolicy Polski i jej mieszkańcom przyszło zapłacić tragiczną cenę. O formie, w jakiej Powstanie Warszawskie pozostaje w świadomości Polaków, oraz o niematerialnych i materialnych stratach odniesionych wskutek tego patriotycznego zrywu, w poniedziałkowym "Klubie Trójki" mówili prof. Wojciech Fałkowski, Jacek Pawłowicz, Tadeusz M. Płużański oraz Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Wojciech Fałkowski Tadeusz Płużański historia Polski II wojna światowa społeczeństwo

"To dla nas wielkie zobowiązanie". Premier Morawiecki o ofiarności Powstańców Warszawskich

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "ofiara krwi Powstańców Warszawskich jest dla nas wielkim zobowiązaniem, aby prawdę o tamtej walce nieść w przyszłość". Mówił też, że bez "faktycznego zadośćuczynienia ze strony Niemiec nie może być mowy o zamknięciu tej karty historii".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa pamięć Mateusz Morawiecki historia Polski POLSKA społeczeństwo

Jan Ołdakowski: z klęski może zrodzić się poczucie jedności i dumy. To jest też nadzieja dla Ukrainy

– Powstanie Warszawskie pokazuje, że są wartości cenniejsze niż życie. Lekcją jest to, że najważniejszą wartością jest niepodległość. Nawet po tak potwornych zniszczeniach jest możliwa odbudowa – mówił 1 sierpnia w Trójkowym komentarzu dnia, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Ołdakowski wywiad Armia Krajowa Ukraina Trójka