Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

78. rocznica rozpoczęcia Rzezi Woli. Stołeczna dzielnica upamiętni cywilne ofiary Powstania Warszawskiego

Na ulicach warszawskiej Woli odbędzie się dziś marsz, który upamiętni cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Poprzedzą go uroczystości przed pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (rozpoczną się o godzinie 18:00).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa historia Polski II wojna światowa

Warszawa pod niemiecką okupacją. Jan Pietrzak: w 1942 r. zamordowali mojego ojca

1 sierpnia 1944 r. do walki w Warszawie przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Okres niemieckiej okupacji wspominał na antenie Polskiego Radia 24 satyryk i publicysta Jan Pietrzak. - Moje dzieciństwo było dramatyczne - przyznał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Jan Pietrzak POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka

121. rocznica urodzin kard. Wyszyńskiego. "Dla niego miłość nie była pustym słowem"

3 sierpnia mija 121. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Bp Wiesław Lechowicz poświęcił w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie tablicę pamiątkową z popiersiem Prymasa Tysiąclecia i napisem "Będziesz miłował". Duchowny wyraził nadzieję, że będzie ona apelem o miłość Ojczyzny i szacunek do drugiego człowieka. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne "Pamięć".
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kościół katolicki wiara miłość POLSKA społeczeństwo

"365 dni z Powstańcami" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ma 31 lat, pochodzi z warszawskiej Pragi. Zdecydowana większość jego znajomych to osoby w wieku osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu lat. Wszystko rozpoczęło się od Fundacji Daj Herbatę, w której Michał Palarczyk był wolontariuszem. Pomagał bezdomnym, rozdając im gorące posiłki w okolicy Dworca Centralnego. W Fundacji poznał jedną z wolontariuszek, dzięki której jesienią 2018 roku trafił do Domu Powstańców Warszawskich na Nowolipiu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

Narodowcy w Powstaniu Warszawskim. Chwycili za broń i zasypali podziały

Historycy szacują, że w Powstaniu Warszawskim wzięło udział blisko 4800 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz do 1000 Narodowej Organizacji Wojskowej NOW AK. Ratusz, Bank Polski, kościół św. Krzyża, budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, zwany PAST-ą, ewakuacja powstańców kanałami - to tylko niektóre miejsca i zdarzenia związane z toczonymi w stolicy od sierpnia do października 1944 roku walkami.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn Witold Pilecki

PR24 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA FILM HISTORIA II wojna światowa historia Polski SPORT film dokumentalny