Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

"Iskra i Adam" - reportaż o powstańcach Warszawy [POSŁUCHAJ]

Stefan Laube ps. Adam - powstaniec warszawski - zmarł w maju 2022 roku, Zofia Gordon ps. Iskra - uczestniczka Powstania Warszawskiego - zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Jaka była ich walka o Warszawę? Jak zapisali się w pamięci przyjaciół? W reportażu wystąpiła m.in. Aleksandra Fafius, wieloletnia opiekunka powstańców, córka uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Antoni Rokicki

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątek

- Nasze zbiory to kilka zespołów pamiątek, ale nasze Muzeum ma uzupełniać wiedzę o powstaniu, absolutnie nie jest konkurencją dla tego głównego Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzeum nazizm historia Polski II wojna światowa

Dyrektor Archiwum Akt Nowych: PRL zapomniał o Powstańcach

- W okresie PRL Archiwum Akt Nowych nie miało żadnych dokumentów AK i z Powstania. Dopiero w latach 90 wraz z przekazaniem dokumentów KC PZPR, trafiły dokumenty AK - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, dyrektor Archiwum Akt Nowych,  Mariusz Olczak. Rozmówcy w trakcie programu Magdaleny Drohomireckiej opowiadali o tym co udało się ocalić z Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA KULTURA archiwum

Tęczowy wieniec dla powstańców warszawskich. Olczak: nie idzie za tym całoroczne działanie

- Nie będę oceniał intencji osób, które składały te kwiaty, ale osobiście widzę, że nie idzie za tym całoroczne, pełne działanie i zainteresowanie tematyką Powstania Warszawskiego - powiedział Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych), odnosząc się do złożenia tęczowego wieńca w hołdzie powstańcom warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

Powstańcze wspomnienia Anny Świrszczyńskiej

- Każdy chciał coś robić, nawet ludzie starsi, niedołężni, żeby się przydać, w jakiś sposób pomóc. Jedni budowali barykady, drudzy piekli chleb, trzeci pomagali rannym. Zatarta była różnica między żołnierzem a ludnością cywilną, walczyli wszyscy - wspominała w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Anna Świrszczyńska, autorka wierszy, dramatów i prozy, a także sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Dwójka literatura Anna Świrszczyńska żołnierze

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce

Polacy upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody tego zrywu w stolicy rozpoczęły się już w niedzielę 24 lipca, zaś powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy uczestniczyli m.in. w uroczystej mszy świętej w intencji poległych. W Programie 1 Polskiego Radia zaprosiliśmy na liczne audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

Rzeź Woli i dezawuowanie Powstania Warszawskiego

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego. Rzeź Woli stała się punktem wyjścia do rozważań nad historią Powstania Warszawskiego w audycji "Klub Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka II wojna światowa rzeź Woli piotr gontarczyk Klub Trójki historia Polski Piotr Gursztyn

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

"Mamusiu, żyjesz? Nic, cisza. Już wiedziałam, że nie żyje". Masakra ludności cywilnej na Woli

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Warszawa II wojna światowa nazizm