Polskie Radio
Section05

Raport Białoruś

Dyplomaci USA chcą obserwować wybory na Białorusi

Akredytowani na Białorusi zagraniczni dyplomaci wyrazili chęć obserwacji wyborów lokalnych 18 lutego – poinformowała we wtorek szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CIK), która przyjęła w związku z tym uchwałę o trybie pracy obserwatorów zagranicznych. W skład komisji wyborczych, podobnie jak w poprzednich latach, nie dopuszczono przedstawicieli opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT wybory na Białorusi

NASZ WYWIAD ”Historia to pole minowe". Jak pozbyto się badaczy z Grodna?

Chcieliśmy pisać obiektywnie o historii. Ale ponieważ historia otwiera ludziom oczy -  jest dla władz nie do zniesienia – mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. dr hab Wiaczesław Szwed, który stracił pracę na uczelni w Grodnie. Obecnie grupa historyków wyrzuconych z białoruskich uniwersytetów pracuje w Polsce, w Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD HISTORIA ŚWIAT Grodno

Od Nowego Roku 10 dni bez wiz do Grodna, Brześcia i okolic

Białoruś otwiera się na turystów. Zgodnie z nowym dekretem Aleksandra Łukaszenki od 1 stycznia 2018 roku bez wiz można będzie jeździć do niektórych rejonów obwodu grodzieńskiego oraz brzeskiego. Jednak nie na dłużej niż 10 dni. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, jakie wymagania trzeba spełnić, m.in. w kwestii ubezpieczenia, wykupionych usług turystycznych.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Grodno podróże Brześć wizy ŚWIAT

Białoruś chce rezygnować z importu prądu z Rosji

Minister energetyki Białorusi Uładzimir Patupczyk powiedział w środę 20 grudnia, że jego kraj zamierza zrezygnować z importu rosyjskiej energii elektrycznej już od 2018 r. Wicepremier Uładzimir Siamaszka oznajmił jednak, że nastąpi to po uruchomieniu elektrowni atomowej. Deklarację ministra Patupczyka przytaczała w środę państwowa agencja BiełTA. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa

NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut: apelujemy o legalizację Związku Polaków

Mowa jest o ociepleniu w relacjach Polski i Unii Europejskiej z Mińskiem. Jednak Związek Polaków na Białorusi wciąż musi działać nielegalnie, a w ostatnich latach pogorszyła się m.in. sytuacja polskiej oświaty na Białorusi – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Białoruś Andrzej Poczobut Związek Polaków na Białorusi Unia Europejska Aleksander Łukaszenka Partnerstwo Wschodnie