Polskie Radio
Section05

Rzym

Igor Mitoraj. "Kiedy odczuwam potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się same"

- Jakiś czas temu w rozmowie z bliską mi osobą padło stwierdzenie o pomyśle napisania książki o Igorze Mitoraju i muszę się przyznać, że nie byłam na początku bardzo entuzjastyczna, bo wydawało mi się, że coś już zostało napisane na ten temat, bo wydawało mi się niemożliwe, by nie było biografii takiego twórcy - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Stabro, autorka książki "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Włochy Toskania SZTUKA

"Widzę rzeczy cudowne...". 100 lat temu dokonano niezwykłego odkrycia

Dokładnie sto lat temu - 4 listopada 1922 - dokonano bodaj najsłynniejszego odkrycia archeologicznego. Brytyjski badacz Howard Carter odnalazł schody prowadzące do nienaruszonego grobowca faraona Tutanchamona. Nie chciał jednak wejść do wnętrza bez udziału sponsora wykopalisk - nieobecnego wówczas w Dolinie Królów - lorda George'a Carnarvona.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  starożytność Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

"Zakradają się, by przemalować rodzinę". Papież Franciszek przestrzega przed ideologiami

Papież Franciszek przestrzegł przed ideologiami niszczącymi rodzinę. W przemówieniu podczas poniedziałkowej audiencji przedstawicieli Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie Franciszek mówił, że "są ideologie, które zakradają się, by z ideologicznego punktu widzenia wyjaśniać czy wręcz przemalować rodzinę". Tymczasem - mówił Ojciec Święty - "rodzina nie jest ideologią, a rzeczywistością".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież aktualności katolickie Kościół rodzina małżeństwo

Pierwsza Dama odwiedziła ukraińskie dzieci leczone w Rzymie. Zapewniła o kontynuacji polskiego wsparcia

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się dwójką ukraińskich dzieci, które są leczone onkologicznie w rzymskim Szpitalu Pediatrycznym Dzieciątka Jezus. W kwietniu tego roku pięcioro onkologicznie chorych dzieci, które trafiły do Polski z objętej wojną Ukrainy, poleciało na pokładzie prezydenckiego samolotu do Rzymu, gdzie podjęto ich leczenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Agata Kornhauser-Duda dzieci

6. Festiwal Teologii Politycznej. O Mickiewiczu z perspektywy współczesności

- Naszym celem jest to, by próbować myśleć o naszej współczesności z nawiązaniem do klasyków, w tym przypadku do klasyków literatury polskiej. Jesteśmy przekonani, że ciągłe przepracowywanie dziedzictwa, które otrzymaliśmy z przeszłości, może dać bardzo pouczające i istotne wnioski na przyszłość - mówił na antenie Dwójki Tomasz Herbich, zastępca redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicysta i wykładowca uniwersytecki, opowiadając o VI Festiwalu Teologii Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Adam Mickiewicz poezja filozofia polityka romantyzm Stambuł Rok Romantyzmu Polskiego

Pasjonujący świat archeologii prof. Piotra Dyczka

W czasach szkolnych chciał być astronomem. Niewiele brakowało, by został dziennikarzem radiowym, bo przez jakiś czas z powodzeniem prowadził audycje w Polskim Radiu. Ostatecznie, pasją jego życia została archeologia. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra", był prof. Piotr Dyczek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Piotr Dyczek Katarzyna Kobylecka Bułgaria starożytność

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches starożytność