Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. "Nowy cyrk sięga po trudne tematy"

W Lublinie niebawem rozpoczyna się Carnaval Sztukmistrzów. To festiwal, na którym swoje umiejętności prezentują artyści z całego świata. Widzowie będą mogli podziwiać m.in. nowy cyrk - prężnie rozwijającą się formę sztuki cyrkowej. O wyjątkowości tego wydarzenia opowiedziała w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet - dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka cyrk Aldona Łaniewska-Wołłk Iwona Kornet KULTURA Lublin Carnaval Sztukmistrzów

Awangarda podkarpacka. "Mówiono o tym terenie jako terenie niezwykłej kreatywności"

Awangarda to kierunek odrzucający dotychczasowe style i budujący swój świat. Mimo tego awangarda podkarpacka, z uwagi na swoje położenie i wojny, które nawiedziły te tereny, charakteryzowała się większym niż w innych miejscach przywiązaniem do krajobrazów i tradycji pokoleń. O wszystkim opowiedziała autorka książki "Awangarda podkarpacka" - Małgorzata Dziewulska. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka awangarda podkarpackie Dwudziestolecie międzywojenne Monika Pilch Małgorzata Dziewulska

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich KULTURA Jan Matejko Rumunia

Edward Hopper. Ukryte historie w samotnej Ameryce

Obrazy Edwarda Hoppera – jednego z najbardziej znanych amerykańskich malarzy XX wieku – kojarzą się z zatrzymaniem chwili, z minimalizmem i milczeniem. Ale dzieła te jednocześnie prowokują do stawiania pytań, wydobywania z nich skrytych opowieści. – One chcą, by widz je w jakiś sposób uruchamiał – mówił w Polskim Radiu dr Filip Lipiński, autor książki "Hopper wirtualny".
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo impresjonizm FILM Alfred Hitchcock Ameryka psychologia

Plany repertuarowe nowego dyrektora Teatru Dramatycznego

Wojciech Faruga od 1 listopada zostanie nowym dyrektorem warszawskiego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. O jego planach przywrócenia świetności tej zasłużonej placówki kultury, rozmawiała Martyna Podolska, w audycji "W repertuarze" w Polskim Radiu 24. Drugi gość audycji, aktor Łukasz Borkowski, mówił o swoim monodramie "Ba", który już 31 lipca przedstawi kameralnej publiczności, w legendarnej leśniczówce Pranie, mazurskim muzeum poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.  
Zobacz więcej na temat:  recenzja TEATR KULTURA spektakl

Gdańsk teatralną stolicą lata w "Trójce pod Księżycem"

20 lipca rozpoczyna się druga edycja Baltic Opera Festival. W dniu jego zakończenia otwarty zostanie 28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA opera Baltic Opera Festival Sopot Gdynia Gdańsk Tomasz Konieczny Ryszard Wagner Rafał Kokot Romuald Wicza-Pokojski Opera Bałtycka w Gdańsku Yaroslav Shemet festiwal szekspirowski Jerzy Limon agata grenda Teatr Szekspirowski w Gdańsku Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Julia Tymańska: dużo działam w sztuce postcyfrowej

- Lata 90. wiążę z wejściem nowych technologii, pierwszymi komputerami, telefonami - opowiada Julia Tymańska. - Opieram się na wspomnieniach moich rodziców, ale też na tych z mojego wczesnego dzieciństwa. Interesuje mnie estetyka tego czasu, dużo działam w sztuce postcyfrowej. Czerpię z kiczowatych artefaktów lat 90. - mówi o swojej sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Julia Tymańska Kamil Jasieński KULTURA recykling rzeźba malarstwo

"Nic się nie stało". Grażyna Wolszczak: znakomity spektakl o piłce nożnej

- To subiektywny przegląd największych postaci piłki nożnej w reżyserii Piotra Ratajczaka - mówi w "Lecie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Wolszczak o spektaklu "Nic się nie stało", który - jak czytamy na stronie Garnizonu Sztuki - "powstał z pasji i miłości do futbolu (...) i jest opowieścią o życiu piłkarzy, obfitującą często w dramatyczne wydarzenia".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Grażyna Wolszczak spektakl TEATR