Polskie Radio
Section05

Stanisławów

Stanisławowski Las Pamięci - upamiętni Polaków zamordowanych w 1941 roku

Podczas II wojny światowej w Czarnym Lesie koło Stanisławowa Niemcy wymordowali przedstawicieli polskiej elity, głównie nauczycieli ziemi stanisławowskiej. Kilkadziesiąt lat później we Wrocławiu powstanie obiekt, który upamiętni tamte wydarzenia oraz utrwali kulturę i historię miejscowości. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Czarny Las okupacja niemiecka

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Polonia wojna polsko-bolszewicka 1920

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Lwów MSZ

Historia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w Stanisławowie

Obraz Matki Bożej Łaskawej słynął cudami od dawna. Pierwszy raz zauważono łzy na obliczu Maryi w 1742 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym, w wolnej Polsce zwrócono się do papieża z prośbą o wyrażenie zgody na koronację cudownego obrazu. Dokument podpisali arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz, metropolita greckokatolicki Andrzej Szeptycki, prymas Polski August Hlond, arcybiskupi i biskupi Warszawy, Krakowa, Stanisławowa, a nawet tak dalekich miast, jak Paryż czy Wenecja. Pod petycją podpisało się 9 tys. osób świeckich i duchownych. Koronacja odbyła się 30 maja 1937 roku. Wydarzenie było transmitowane przez radio.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Iwano-Frankiwsk: prezentacja książek o rodzie Potockich i działalności Wojska Polskiego

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbyła się prezentacja książek "Listy hetmańskie rodu Potockich" prof. dr hab. Macieja Franza oraz "W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej (1921-1939)" dr. hab. Adama Adriana Ostanka połączona ze spotkaniem z autorami.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina

O "Białym Słoniu" na 8. Przeglądzie Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną "Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie" oraz pokazano dwa filmy dokumentalne - „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadających historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski