Polskie Radio
Section05
Stefan Wyszyński

PR24 Kardynał Wyszyński - kapelan w Powstaniu Warszawskim. "Niósł pomoc nie tylko duchową"

Nie każdy wie, że kardynał Stefan Wyszyński oprócz odgrywania roli pasterza Kościoła katolickiego w czasach Polski Ludowej, był także kapelanem w okresie Powstania Warszawskiego, gdzie działał pod pseudonimem Radwan III. O szczegółach jego posługi opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie historia Polski

"Dwa spojrzenia". Działalność Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie jest państwową instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję warszawską. O placówki mówili w Polskim Radiu 24 dr Justyna Chrabka, teolog, kierownik działu wydawniczo-naukowego muzeum oraz Ireneusz Salamonowski, kulturoznawca, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Rafał Porzeziński Jan Paweł II

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA Robert Tekieli Kościół Karol Wojtyła Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. Wizyta w Zakopanem

Jan Paweł II odwiedzał góry, jako kleryk, ksiądz, kardynał ale także jako papież. Latem wędrował z młodzieżą, odwiedzał parafie i schroniska, zimą z pasją uprawiał narciarstwo. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu odwiedził Tatry kilkukrotnie. Pielgrzymką, która zapisała się w historii Tatr w sposób szczególny, była ta, która odbyła się w czerwcu 1997 r. O wydarzeniach tamtych dni rozmawiali w Polskim Radiu 24 ks. infułat Stanisław Olszówka, Ksiądz Kanonik Lesław Mirek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół

Ks. prof. Waldemar Chrostowski o znaczeniu dorobku Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego

- Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II sprzeciwiali się ideologiom i demagogii, którą rozmaite ideologie ze sobą niosą. Wtedy była to ideologia komunistyczna, dzisiaj jest to ideologia rozpasanego liberalizmu, która zawiera jednak wiele pierwiastków imitujących komunizm - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół

"Głeboka więź z Maryją". Znaczenie Jasnej Góry w dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego

O Jego związku ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą, o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich i Jego wielkich zasługach dla narodu Rafał Woźniakiewicz rozmawiał z ks. prof. Rafałem Bednarczykiem z UKSW oraz  Tadeuszem Melonem - autorem Oratorium "Magnificat de Claromontana" skomponowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki Jasna Góra

Rządy wzorowane na systemie radzieckim. Stalinizm nad Wisłą (1946-1955)

Powszechnie uważa się, że stalinizm w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - z połączenia się Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w grudniu 1948 roku. Ale Stalin instalował u nas swoje władztwo od ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczpospolitej w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  PZPR PRL historia Polski stalinizm komunizm Józef Stalin Bolesław Bierut

PR24 "Non possumus". Za tę deklarację polskich biskupów komuniści uwięzili prymasa Wyszyńskiego

"Non possumus" - memoriał biskupów Episkopatu Polski do komunistycznych władz PRL z 8 maja 1953 roku był wyrazem braku zgody na podporządkowanie się Kościoła katolickiego władzom świeckim. W odpowiedzi, we wrześniu 1953 r., komuniści uwięzili kardynała Stefana Wyszyńskiego. O tym punkcie zwrotnym, impasie w relacjach państwo-Kościół Tadeusz Płużański rozmawia z Grzegorzem Polakiem, wicedyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA PRL historia Polski

Jan Paweł II, kard. Wyszyński, ks. Popiełuszko. Multimedialne serwisy Polskiego Radia o wielkich Polakach

Polskie Radio zostało uhonorowane tegorocznymi Feniksami – Nagrodami Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – w tym Feniksem Specjalnym 2023 w kategorii "Multimedia". Wyróżnienia te stanowią dobrą okazję do przypomnienia, że wśród stworzonych przez Polskie Radio serwisów internetowych znaleźć można te odwołujące się do polskiej tradycji chrześcijańskiej i katolickiego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II chrześcijaństwo Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko religia multimedia

NASZ WYWIAD Ks. prof. Chrostowski: pontyfikat Jana Pawła II został przygotowany przez lata posługi kard. Wyszyńskiego

- Jan Paweł II przyjmował wielu rodaków. Nieraz miałem wrażenie, że przy Spiżowej Bramie w Watykanie wystarczyło powiedzieć "Polacco, Cracovia" i Gwardia Szwajcarska przepuszczała do papieża - wspomina ks. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista, emerytowany profesor UKSW w Warszawie, który w pierwszych latach pontyfikatu Ojca Świętego mieszkał w Rzymie. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl duchowny opowiada m.in. o atmosferze tamtego czasu, stosunku Włochów do Jana Pawła II i o zamachu z maja 1981 roku, który był krytycznym momentem w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Stanisław Dziwisz pielgrzymka Kościół katolicki Kościół wiara Benedykt XVI Waldemar Chrostowski POLSKA

Ataki na św. Jana Pawła II. Abp. Gądecki: w dobie fake newsów trzeba używać rozumu

Kłamstwo powtarzane w tysiąc raz, staje się prawdą. Choć prawdą nigdy nie będzie, to w mentalności ludzkiej przybiera charakter prawny. Niszczy charakter w człowieka, psyche, a przede wszystkim odbiera wiarę. Dziś, w dobie fake newsów, w celu samozachowania trzeba używać rozumu - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Duchowny odniósł się w ten sposób do oskarżeń jakie pojawiły się wobec św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Gądecki Kościół POLSKA Jan Paweł II

PR24 Kształtowanie sumień w PRL. Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Wyszyńskiego

Prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze PRL latach 1953-1956. Był to okres, w którym komuniści myśleli, że złamią ducha Polaków i wykorzenią z nich wiarę katolicką. Jednak - jak twierdzi w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz - tak naprawdę właśnie ta decyzja o aresztowaniu prymasa przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na skuteczne pokonanie religii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli prymas Polski internowani HISTORIA historia Polski historia PRL

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Grzymkowski Joanna Sławińska reżyser