Polskie Radio
Section05

Trójka

"Po Prostu Wschód" - język rosyjski wśród Ukraińców i stosunki na linii Warszawa-Kijów

W tym wydaniu audycji Piotr Pogorzelski rozmawiał z ukraińskim publicystą i politologiem Mykołą Riabczukiem o tym, dlaczego część Ukraińców wciąż mówi po rosyjsku, czy ma to znaczenie dla przyszłości tego państwa i kiedy Warszawa i Kijów będą mogły wreszcie szczerze i spokojnie porozmawiać nie tylko o tym, co nas łączy, ale też, co dzieli.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski wojna na Ukrainie Ukraina

"Mówiło się o tym filmie". Odwrócony świat wampirów w reżyserskim debiucie Ariane Louis-Seize

- W Wenecji wspominało się o tym filmie. (...) To jest czarna komedia, trochę opowieść o dorastaniu i etycznej konsumpcji. Wszystko ubrane w czarny humor - mówi o filmie "Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo" dziennikarka filmowa Małgorzata Steciak. Produkcja jest reżyserskim debiutem Ariane Louis-Seize, która za swój obraz otrzymała nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka kino horror komedia wampir KULTURA

Festiwal Avant Art w Wałbrzychu, czyli eksperymentalna sztuka i budowanie społeczności

Festiwal Avant Art rozpoczynał się od imprezy we Wrocławiu. Z biegiem lat odwiedzał kolejne miasta, w których pozostał na dłużej. W tym roku wydarzenie odbywa się między innymi w Wałbrzychu. - Bardzo zależy nam na tym, by budować pewne społeczności. Kierujemy się do bardzo konkretnej grupy ludzi, która jest zainteresowana sztuką eksperymentalną, awangardową i filmami - podkreśla Kostas Georgakopulos, prezes fundacji Avant Art i dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jakubowska SZTUKA Wałbrzych muzyka rozrywkowa kino

Przed szczytem NATO. Politycy o postulatach Polski

Wsparcie dla Ukrainy i wydatki na obronność to kluczowe sprawy, na jakie powinna zwracać uwagę Polska podczas szczytu NATO, który rozpocznie się 9 lipca w Waszyngtonie - wynika z wypowiedzi gości Programu 3 Polskiego Radia. Sojusz będzie bowiem najsilniejszy wtedy, kiedy będzie zjednoczony i nie będzie "dwóch prędkości" - przekonywali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Renata Grochal Magdalena Biejat Miłosz Motyka Joanna Kluzik-Rostkowska Krzysztof Szczucki Łukasz Rzepecki NATO bezpieczeństwo

Wcale nie "poszłem" i "włanczać". Jakie błędy językowe popełniamy najczęściej?

- Intuicja podpowiadałaby nam, że najczęstsze błędy to "poszłem", "włanczać" czy "cofnąć do tyłu". Te błędy są rozpoznane, trochę obśmiane. (...) Najpowszechniejszymi błędami są jednak te, o których nie wiemy, że są błędem - zwraca uwagę Paweł Trzaskowski z Poradni Językowej Polskiego Radia. Jak możemy się wystrzegać takich pomyłek językowych?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski język polski język ojczysty polszczyzna poprawna polszczyzna poprawność językowa

"Wszystko Wszędzie Teraz": nowy komiks Ernesto Gonzalesa, wampiry i przegląd "Nowe otwarcie"

Kolejne wydanie audycji Katarzyny Borowieckiej upłynie pod znakiem premier, zarówno kinowych, jak i komiksowych. Porozmawiamy więc o premierze nowego horroru komediowego i wątkach wampirycznych oraz o nudnych (tylko według tytułu) przygodach Agaty i Szymona w nowym komiksie Ernesto Gonzalesa. Do tego zajrzymy do Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej, gdzie trwa przegląd "Nowe otwarcie".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka kino komiks horror komedia wampir

"Pierwsza Trójka – Lista Przebojów". Płyta będzie na pewno w tym roku – zapewniają Sad Smiles

Klasyk twierdzi, że na Zachodzie bez zmian, a słuchacze Trójki decydują, że na szczycie naszego zestawienia... również bez zmian. A to oznacza, że Kaśka Sochacka  ("Szum") zalicza kolejny top, a Pearl Jam ("Wreckage") – drugie miejsce. Z walki o to, kto się utrzyma na miejscu trzecim, zwycięsko wyszli starzy wyjadacze z Pet Shop Boys ("Dancing Star"), spychając Błażeja Króla i Adama Bałdycha ("Nie chcę słuchać, że kiedyś lepiej było") tuż za podium. A Tomek Makowiecki ("Lato w mieście") zaliczył mocny zjazd na miejsce 16.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Metz Pierwsza Trójka – Lista Przebojów MUZYKA Sad Smiles Kaśka Sochacka Pearl Jam pet shop boys Błażej Król Adam Bałdych

Jerzy Skolimowski laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą na 22. MFF Tofifest

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest. Kujawy i Pomorze" odbył się w dniach 25-30 czerwca. Zwycięzcą konkursu głównego "On Air" został film "78 Days" Emiliji Gašič, a konkursu From Poland – "Chłopi" DK Welchman i Hugh Welchmana. Złote Anioły za niepokorność twórczą odebrali Jerzy Skolimowski, Martyna Wojciechowska i Zbigniew Zamachowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze Jerzy Skolimowski nagroda Ryszard Jaźwiński Kevin Costner Mateusz Banasiuk szymon gonera

"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [WIDEO]

Gośćmi audycji Renaty Grochal byli: Magdalena Biejat (Lewica Razem), Joanna Kluzik-Rostkowska (Koalicja Obywatelska), Miłosz Motyka (Trzecia Droga – PSL), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Szczucki (PiS) i Witold Tumanowicz (Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Magdalena Biejat Joanna Kluzik-Rostkowska Miłosz Motyka Łukasz Rzepecki Krzysztof Szczucki Lewica Razem koalicja obywatelska Trzecia Droga PSL kancelaria prezydenta PiS Konfederacja

Dlaczego nie czytamy zawieranych umów? Co zrobić, aby nie podpisać niekorzystnej umowy?

Umowy, które często podpisujemy bez wnikliwej lektury, bywają obszerne, skomplikowane i trudne do zrozumienia. Czy to wystarczający powód ich ignorowania? Co zrobić, aby przez nieuwagę nie podpisać niekorzystnej dla nas umowy? Lekkomyślne podejście, szczególnie pomijanie treści zapisanych drobnym drukiem, może przysporzyć nam poważnych problemów.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe mieszkania mieszkania na wynajem prawo GOSPODARKA praca Sylwia Zadrożna Monika Suszek ekonomia

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA Festiwal Góry Literatury Olga Tokarczuk KSIĄŻKA literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś