Polskie Radio
Section05
Westerplatte

TYLKO U NAS "Reset" to ważny dokument historyczny. Polacy zobaczyli, jak wyglądało zbliżenie Tuska z Rosją

Serial dokumentalny "Reset" został przygotowany przez redaktora Michała Rachonia i profesora Sławomira Cenckiewicza dla Telewizji Polskiej. Pierwszy jest dziennikarzem, publicystą radiowym i telewizyjnym, drugi polskim historykiem. Obu łączą zagadnienia związane z najnowszą historią Polski. Dzięki wielomiesięcznej pracy autorów cyklu dokumentalnego Polacy poznali kulisy polityki prowadzonej przez rząd premiera Donalda Tuska. Jej głównym założeniem było wprowadzenie resetu w stosunkach z Rosją i zbliżenie w relacjach z Putinem.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA telewizja publiczna społeczeństwo Reset Lech Kaczyński Katyń NATO Michał Rachoń Sławomir Cenckiewicz Donald Tusk Władimir Putin Radosław Sikorski

Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]

– Zachowali się, jak należy. To trzeba dalej przekazywać dzieciom, kolegom, znajomym. Przypomnieć, że są rzeczy, za które warto oddać życie. (…) W naszym społeczeństwie wciąż żyje wspomnienie i poczucie wdzięczności wobec osób, które w tamtych trudnym czasie stanęły na prawie straconej pozycji i do końca usiłowały bronić Rzeczpospolitej. Jesteśmy tutaj, żeby podziękować za to, że wybrały walkę o ojczyznę – mówili uczestnicy uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański reportaż II wojna światowa

TYLKO U NAS "Ignacy, czy ty to widzisz?". Westerplatczycy pożegnani z honorami

- Był bardzo opłakiwany przez mamę, tatę czy swoje siostry. W rodzinie było dwóch braci i aż pięć sióstr. Był kochany i wyczekiwany - powiedziała reporterowi portalu PolskieRadio24.pl Joanna Celary, krewna kpr. Jana Gębury. W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe obrońców półwyspu. Zobacz, jak wyglądały obchody na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  pogrzeb II wojna światowa historia Polski POLSKA społeczeństwo

NASZ WYWIAD "Dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem". Prezes IPN o pochówku obrońców Westerplatte

W Gdańsku uroczyście spoczęli w grobach obrońcy Westerplatte. - Jest to dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, ale też dowód na to, że determinacja, gdy ma się to poczucie prawdy i walki o ważne dla Polaków wartości, a z całą pewnością taką jest "pamięć", powoduje, że można spotkać się właśnie na Westerplatte - mówił dla portalu polskiegoradia24.pl prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa regiony pomorskie Gdańsk Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej

NASZ WYWIAD Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: obrońcy Westerplatte spoczęli w zgodzie ze swoim systemem wartości

W Gdańsku odbył się uroczysty pochówek dziewięciu bohaterów z Westerplatte. - Ich ciała na rozkaz Niemców zostały umieszczone w jamach grzebalnych, a nie pochowane - mówił dla portalu polskieradio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt "dziś w poświęconej ziemi Ci ludzie spoczną, zgodnie z systemem wartości, który wyznawali".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa Gdańsk historia Polski

Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. Sellin: nasze zobowiązania zostały dopełnione

Na nowym Cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte odbyły się uroczystości pogrzebowe dziesięciu obrońców Westerplatte. - Dzisiejszy dzień oznacza, że na Westerplatte mamy prawdziwy, a nie tylko symboliczny cmentarz polskich bohaterów. Nasze zobowiązania zostały dopełnione - powiedział wiceminister kultury dr Jarosław Sellin podczas uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin HISTORIA społeczeństwo II wojna światowa historia Polski

TYLKO U NAS "Wreszcie doczekali się godnego pochówku". Mieszkańcy Gdańska o pożegnaniu obrońców Westerplatte

- Na Westerplatte dokonamy chrześcijańskiego obowiązku, wobec Westerplatczyków. 42 lata trwały starania o to, żeby tak było - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność". Pogrzeb obrońców Westerplatte to także podniosła chwila dla mieszkańców Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa

TYLKO U NAS "Staramy się oddać cześć". Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej o uroczystościach upamiętniających bohaterów Westerplatte

W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podkreślił znaczenie odnalezienia szczątków obrońców Westerplatte zamordowanych jesienią 1939 r. - Wyznaczamy istotną cezurę w dziejach Westerplatte i upamiętnienia bohaterów. Mamy tego pełną świadomość. Staramy się oddać cześć tym ludziom, którzy wypełniali swój obowiązek wobec kraju - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa regiony Gdańsk pomorskie

Trumny ze szczątkami obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Setki osób oddają im hołd

Do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku przewieziono trumny ze szczątkami 10. obrońców Westerplatte. Wystawione są w nawie bocznej bazyliki, wartę honorową pełnią przy nich żołnierze Wojska Polskiego, a mieszkańcy całej Polski składają im hołd. Szczątki odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa regiony Gdańsk pomorskie