Polskie Radio
Section05

Westerplatte

Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski: teraz będziemy grać u siebie

Ten dom na Mazurach i Koncerty Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wyznaczają kolejne rocznice naszego wspólnego życia w Polsce. 14 lat temu pojechałem po Olę do Kanady i razem wróciliśmy do Polski - mówi Jacek "Wiejski" Górski. - Właściwie to ja byłam emigrantką i wróciłam do kraju. Jacek był tą kotwicą, która mnie znów do ojczyzny przycumowała - wspomina Aleksandra Turkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja ojczyzna koncerty niepodległość Muzeum Powstania Warszawskiego wieś Małgorzata Frydrych

"W roku 1939 Polska pozostała sama". Czy można szukać analogii z rokiem 2022?

- Od 8 lat trwa agresja Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Od 24 lutego tego roku obserwujemy jej eskalację, z dziesiątkami tysięcy ofiar, z niszczeniem dorobku. Dziś nikt nie odważy się powiedzieć, do czego ta eskalacja może doprowadzić, jaką postać może przyjąć - mówił Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek II wojna światowa wojna na Ukrainie Muzeum II Wojny Światowej Stany Zjednoczone Rosja 1939 1 września Gdańsk

Politycy PiS: zbombardowany przez Niemców Frampol nie miał znaczenia wojskowego [ZAPIS RELACJI]

Frampol nie miał znaczenia wojskowego, atak na miasto był zbrodnią – mówili w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wraz z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem uczestniczyli w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu (lubelskie). Zachęcamy też do zapoznania się z zapisem relacji z 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa RELACJA Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

Mariusz Błaszczak: obrona Ukrainy to najważniejsza inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo

- Kiedyś Europa nie chciała umierać za Gdańsk, dziś wielu nie chce pojąć, że obrona Ukrainy to najważniejsza inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo. My w Polsce i nasi sojusznicy to rozumiemy - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Westerplatte, podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin