Polskie Radio
Section05

Władysław Sikorski

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Janusz Odziemkowski II Rzeczpospolita II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Prof. Janusz Odziemkowski: Władysław Sikorski był człowiekiem o szerokich horyzontach

- Sikorski był człowiekiem o wysokim poziomie wykształcenia i kultury osobistej. Wyróżnił się już w pierwszym okresie wojny polsko-bolszewickiej. Dla ludności i żołnierzy tych miejscowości, które on zajął, stworzył szkoły. Zebrał nauczycieli i umożliwił rozpoczęcie nauki w warunkach wojny - mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski o początkach kariery wojskowej znakomitego polskiego generała, polityka, premiera rządu RP na uchodźstwie, a także dowódcy 5 Armii podczas Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski

Tajemnica katastrofy na Gibraltarze. Zginął w niej premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski

77 lat temu miała miejsce jedna z najbardziej tajemniczych katastrof II wojny światowej. 4 lipca 1943 o godzinie 23:07, 16 sekund po starcie z lotniska na Gibraltarze, samolot C- 87 Liberator wodował na morzu i wkrótce zatonął. W katastrofie zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski oraz jego córka Zofia Leśniowska, której ciała nigdy nie odnaleziono.
Zobacz więcej na temat:  Gibraltar II wojna światowa

"Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego

- Wciąż nie wiemy czy katastrofa w Gibraltarze była wypadkiem czy zamachem, a jeszcze większy znak zapytania unosi się na zaginięciem córki gen. Władysława Sikorskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była Maryna Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Magdalena Merta historia Polski katastrofa w Gibraltarze katastrofa samolotu HISTORIA II wojna światowa POLSKA

Dr Waldemar Grabowski: struktura Armii Krajowej obejmowała cały teren II Rzeczpospolitej

- Mamy zasadniczą różnicę pomiędzy konspiracją w Polsce, a tą w innych krajach, szczególnie Zachodniej Europy. Tamte struktury były nastawione na działalność sabotażową czy wywiadowczą, ale nikt nie planował, że będą w stanie walczyć o niepodległość Francji, Holandii czy Belgii – mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Grabowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie

Podziemne sądownictwo wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego

Sąd miał prawo wezwać oskarżonego lub świadków, jednak czyniono to niezmiernie rzadko ze względu na wymogi konspiracji. Kara śmierci musiała być orzeczona jednogłośnie, inne kary – bezwzględną większością głosów. Wyrok podlegał zatwierdzeniu Komendanta AK. Jeśli nie został zatwierdzony, tracił moc prawną. Co wiemy na temat „sądów kapturowych” i działalności kontrwywiadu Armii Krajowej. O sądach wojskowych w okresie wojny mówił gość audycji Szukając Dziury w Całym dr Bartłomiej Szyprowski, prokurator i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kedyw Armia Krajowa II wojna światowa