Polskie Radio
Section05

Władysław Sikorski

Ludowe Wojsko Polskie. Kim byli żołnierze z orłem bez korony?

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Dlaczego jedni nazywają ich polskimi bohaterami, a drudzy - żołnierzami przeklętymi?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak Ludowe Wojsko Polskie (LWP)

Orzełek bez korony: od Wandy Wasilewskiej przez Lenino do Berlina. Pamięć "ludowego" Wojska Polskiego

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Co znaczyła i co znaczy ta formacja dla nas dziś? Kim  byli, kim są dla nas ci, którzy wtedy chwycili za broń? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak

Polityka Stalina wobec Polski między lipcem 1941 a grudniem 1943 roku

Niemcy, 13 kwietnia 1943 roku, poinformowali świat o odkryciu grobów oficerów polskich w Lesie Katyńskim. Na ich zaproszenie w pracach ekshumacyjnych uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. O udział organizacji zabiegał też rząd polski na uchodźstwie. To posłużyło władzom sowieckim do oskarżenia Polaków o współpracę z Niemcami i doprowadziło do przerwania stosunków dyplomatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Stalin Związek Sowiecki historia Polski Rosja Władysław Anders

"Warto na jej dorobek spojrzeć z szacunkiem". Historyk o AK

- Należy pamiętać o tym, że dorobek Armii Krajowej był gigantyczny, to jest jednak kilkadziesiąt tysięcy akcji dywersyjnych, prawie 6 tysięcy akcji przeciwko przedstawicielom niemieckiego aparatu okupacyjnego, ponad 3 tysiące wyroków na zdrajcach, ponad 700 wysadzonych pociągów. Mając taką armię, z tymi wszystkimi ograniczeniami, warto jednak na ten dorobek spojrzeć z pewnym szacunkiem - podkreślił historyk dr Tomasz Łabuszewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa Powstanie Warszawskie Polskie Państwo Podziemne HISTORIA historia Polski Niemcy nazizm Leopold Okulicki Armia Czerwona wywiad AK

80. rocznica powstania Armii Krajowej. Prof. Wysocki: pełniła podniosłą rolę w polskiej konspiracji

Historyk prof. Wiesław Wysocki powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że Armia Krajowa nie była największą organizacją, jednak to, co dodawało wagi jej znaczeniu, to fakt, że była podporządkowana Naczelnemu Wodzowi i wykonywała jego dyrektywy. Jak podkreślił, była to organizacja ogólnonarodowa, która pełniła podniosłą rolę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa HISTORIA historia Polski siły zbrojne wojsko

80 lat temu powstała Armia Krajowa. Rozkaz podpisał gen. Władysław Sikorski

Z rozkazu naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, 14 lutego 1942 roku przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Armia Krajowa to nie była zwyczajna konspiracja wojskowa, tylko komponent szerszego założenia, jak Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa IPN Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej

Rząd RP na uchodźstwie. Symbol emigracyjnej polskości

20 czerwca 1940 roku premier rządu RP na uchodźstwie Władysław Sikorski opuścił terytorium Francji, odlatując do Londynu. Od tego momentu główną siedzibą istniejącego od 1939 roku gabinetu stała się Wielka Brytania. Rząd przyczynił się do powstania między innymi Związku Walki Zbrojnej, który później przeobraził się w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz Rząd RP na Uchodźstwie Francja Wielka Brytania II wojna światowa Rumunia ignacy paderewski Józef Beck Winston Churchill III Rzesza Polskie Państwo Podziemne