Polskie Radio
Section05
Władysław Sikorski

Stefan Dąb-Biernacki. Generał zdegradowany do stopnia szeregowego

65 lat temu w Londynie zmarł gen. Stefan Dąb-Biernacki, żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, generał Wojska Polskiego, który w czasie wojny obronnej 1939 roku nieudolnie dowodził Armią "Prusy". Po przedostaniu się do Francji został skierowany, decyzją gen. Władysława Sikorskiego, do obozu odosobnienia i zdegradowany do stopnia szeregowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski I wojna światowa II wojna światowa II RP wojna polsko-bolszewicka Stefan Grot-Rowecki

Władysław Raczkiewicz. Pierwszy prezydent na uchodźstwie

Był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1947. Przez prawie 8 lat sprawował najwyższy urząd w państwie, będąc z dala od ojczyzny. Przed objęciem prezydentury był jednym z prominentnych polityków II Rzeczpospolitej – trzykrotnie zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych, był wojewodą i marszałkiem senatu. Przyszedł na świat 139 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz II wojna światowa Bolesław Wieniawa-Długoszowski II RP

"Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz". Rozwiązanie największej podziemnej armii z II wojny

Po wybuchu II wojny światowej, w poczuciu zagrożenia, powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm. Jej niezwykła epopeja zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 roku rozkazem o rozwiązaniu formacji. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Porozumienie Sikorskiego ze Stalinem – podanie ręki wrogowi

4 grudnia 1941 roku gen. Władysław Sikorski i Józef Stalin podpisali deklarację, w której Polska zobowiązała się stanąć po stronie aliantów i prowadzić wojnę z Niemcami. W zamian liczyła na wsparcie ZSRR podczas ustalania po wojnie nowego porządku w Europie. Jak się później okazało i Sikorski, i Stalin treść porozumienia rozumieli zdecydowanie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Józef Stalin Katyń pakt Ribbentrop-Mołotow Winston Churchill ZSRR

Ludowe Wojsko Polskie. Kim byli żołnierze z orłem bez korony?

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Dlaczego jedni nazywają ich polskimi bohaterami, a drudzy - żołnierzami przeklętymi?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak Ludowe Wojsko Polskie (LWP)

Orzełek bez korony: od Wandy Wasilewskiej przez Lenino do Berlina. Pamięć "ludowego" Wojska Polskiego

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Co znaczyła i co znaczy ta formacja dla nas dziś? Kim  byli, kim są dla nas ci, którzy wtedy chwycili za broń? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak

Stanisław Ostrowski. "Jako prezydent pełnił funkcję symboliczną"

Prezydentem RP na uchodźstwie był od 1972 do 1979 roku. Okres jego urzędowania pozwolił zakończyć wcześniejsze spory wokół osoby prezydenta. Po ukończeniu siedmioletniej kadencji ustąpił ze stanowiska. - W 1979 roku był jedyną osobą stanowiącą żywy przykład łączności emigracji z czasami przeszłymi, ale z nikłymi wpływami politycznymi - mówił prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa emigracja Ignacy Mościcki

Kazimierz Iranek-Osmecki. Od cichociemnego do szefa wywiadu AK

126 lat temu, 5 września 1897 roku, przyszedł na świat Kazimierz Iranek-Osmecki, cichociemny, szef wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, świadek najważniejszych wydarzeń dla Polski okresu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Iranek-Osmecki II Rzeczpospolita Legiony wojna polsko-bolszewicka Cichociemni Armia Krajowa Stefan Grot-Rowecki Tadeusz Bór-Komorowski Powstanie Warszawskie emigracja wywiad AK Londyn HISTORIA

POSŁUCHAJ Gen. Władysław Anders wspomina, jak dowiedział się w sowieckim więzieniu o tym, że zostanie dowódcą armii

- O mianowaniu mnie dowódcą mającej powstać armii dowiedziałem się 4 sierpnia 1941. Była to wiadomość nieoficjalna, gdyż zakomunikowało mi ją dwóch dostojników sowieckich: Beria, ówczesny wszechwładny szef NKWD, oraz jego zastępca Wsiewołod Mierkułow - wspominał generał Władysław Anders. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Anders Armia Polska w ZSRR Ławrientij Beria Zygmunt Szyszko-Bohusz II wojna światowa skarby archiwum historia historia Polski