Polskie Radio
Section05

Włodzimierz Bolecki

Andrzej Mietkowski: na kłamstwie katyńskim próbowano budować nową historiozofię

- Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i BBC to były te rozgłośnie, które mówiły do Polski prawdę o historii i o bieżącym życiu politycznym; prawdę, która w Polsce była objęta zapisem cenzorskim. Od początku nie pozostawiały złudzeń, kto jest sprawcą Zbrodni Katyńskiej, dlatego były tak znienawidzoną kontrpropagandą przeciwko kłamstwu mediów PRL - mówił w Dwójce dziennikarz Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Andrzej Mietkowski Anna Lisiecka zbrodnie sowieckie 1943 Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Zbrodnia Katyńska

Miłosz o początkach sowieckiej władzy w Polsce

- Miłosz odcina się od "Zdobycia władzy". Deprecjonuje ją we wszystkich swoich wypowiedziach, ta powieść ma bardzo złą prasę po dzień dzisiejszy, ale jest to powieść, która wpisuje się bardzo głęboko w całą twórczość Miłosza. Celem Miłosza było powiadomienie Zachodu co się dzieje w Europie Wschodniej. Tu jest ten wielki akt twórczy Miłosza - tłumaczył prof. Włodzimierz Bolecki, teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka Krzysztof Siwczyk

Prof. Włodzimierz Bolecki: czytajcie Nałkowską, ale czytajcie także Józefa Mackiewicza

- Otóż problem nacjonalizmu i rasizmu u dwóch bardzo różnych pisarzy kieruje uwagę czytelnika do współczesności, do rzeczy najbardziej aktualnych. My przez cały czas zmagamy się z tą problematyką - podkreślił gość "Literackich witamin" prof. Włodzimierz Bolecki, krytyk i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura Józef Mackiewicz Zofia Nałkowska nacjonalizm rasizm KSIĄŻKA

Prof. Włodzimierz Bolecki: "Inny świat" jest przypowieścią

- To nie historia własnego życia prowadzi narratora, ale narrator konstruuje swojego doświadczenia w taki sposób, żeby cała ta opowieść stała się przypowieścią - mówił o "Innym świecie" prof. Bolecki.  Okazją do rozmowy o słynnej książce Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest premiera Dwójkowego słuchowiska opartego właśnie na "Innym świecie".
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Dwójka literatura Małgorzata Szymankiewicz Wojciech Tomczyk

Jak Warszawa zapisała się w biografii Herlinga-Grudzińskiego?

- Jego ścisły związek z Warszawą trwał dwa lata. I to jest absolutny fenomen. On w tym czasie zaistniał jako krytyk, opublikował teksty o bardzo ważnych pisarzach, uczestniczył w bardzo poważnych seminariach prowadzonych przez jego późniejszego mistrza - prof. Ludwika Frydego, nawiązał znajomości z ludźmi, którzy jeśli nie zginęli w czasie wojny, odgrywali później często bardzo ważną rolę w jego życiu - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński KULTURA literatura Warszawa

Prof. Bolecki: lubię, gdy słowom towarzyszy gorąca atmosfera

- Tak naprawdę to przymierzałem się, żeby zostać historykiem literatury XVIII w. Zniosło mnie do wieku XX, być może dlatego, że lubię gorącą atmosferę związaną ze słowem działającym na słuchaczy, na ludzi zaangażowanych w sprawy literatury i życia kulturalnego - mówił w Dwójce jeden z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo".
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych 2019 KULTURA literatura Kinga Michalska

Nowe ustalenia nt. biografii Herlinga-Grudzińskiego

- Na temat pochodzenia rodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego mieliśmy do tej pory niewiele wiadomości. Pisarz podkreślał całe życie, że jego rodzina była polska, patriotyczna, zasymilowana i tak faktycznie było w jego optyce. Natomiast optyka badacza jego biografii jest inna - tłumaczył prof. Włodzimierz Bolecki, ogłaszając w Dwójce najnowsze ustalenia biografów autora "Innego świata".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz literatura KULTURA Gustaw Herling-Grudziński