Polskie Radio
Section05

ZSRR

Polsko-rosyjska „wojna pomnikowa”

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu reguluje kwestie usunięcia obiektów nieużytkowych, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. W reakcji na tę ustawę izba wyższa parlamentu Rosji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił władzom przedstawienie propozycji „działań o charakterze ograniczającym” w sferach współpracy dwustronnej z Polską. O polsko-rosyjskim sporze mówili w audycji Spojrzenie na Wschód historyk dr Paweł Kowal oraz Piotr Skwieciński, zastępca redaktora naczelnego „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja pomniki Paweł Kowal Piotr Skwieciński

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie komunizm PRL Ferdynand Goetel

"Michaił Gorbaczow podjął rękawicę i faktycznie mur runął"

12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. O przyczynach upadku muru berlińskiego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mur berliński Ronald Reagan Michaił Gorbaczow Niemcy Zachodnie Piotr Wawrzyk komunizm

Łukaszenka zawiózł do Kazachstanu dokumenty ofiar Stalina

Na spotkaniu szefów państw Białorusi i Kazachstanu Alaksandr Łukaszenka zawiózł do Kazachstanu i przekazał Nursułtanowi Nazarbajewowi materiały archiwalne dotyczące  kobiet zsyłanych w latach 30. do łagru dla żon "zdrajców ojczyzny". Na terenie dawnego obozu w Kazachstanie jest teraz muzeum. Łukaszenka mówi, że gdy się o tym dowiedział, polecił poszukać w archiwum odpowiednich dokumentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Białoruś wojsko Józef Stalin Kazachstan