Polskie Radio
Section05

Zamek Królewski

Święto książki - XXIV Targi Wydawców Katolickich

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie, które od wielu lat gromadzi tysiące miłośników książek nie tylko o tematyce religijnej. Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zapewnia, że także w tym roku odwiedzający nie będą zawiedzeni. XXIV Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 12 - 15 kwietnia 2018 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA wiara aktualności katolickie Kościół

Co można wyczytać z pejzażu polskiego?

Czy w pejzażu ukrywa się jakaś cząstka „prawdy” o jakimś kraju? A jeśli, tak to jak określić ten element? Co go determinuje – charakter natury czy charakter narodu? Historia czy biologia? Czy jest coś, co daje się określić mianem ducha krajobrazu? Z jakimi widokami kojarzy się „polskość”? O pejzażu w wydaniu polskim mówił w audycji Kwadratura Kultury historyk sztuki Łukasz Kossowski, kurator Muzeum Literatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie

„Znaki wolności…” – wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

W listopadzie, w Zamku Królewskim w Warszawie, otwarta zostanie wystawa wpisująca się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” mówił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciech Fałkowski Warszawa SZTUKA malarstwo

Chrześcijańskie fundamenty zjednoczonej Europy

„Projekt europejski jest potrzebny, nawet jeżeli wymaga głębokiej refleksji” - mówił do uczestników konferencji „Europa - kryzys i nadzieja” kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że Europa musi być zbudowana na fundamencie chrześcijaństwa, w przeciwnym razie będzie to budowla na piasku. O konferencji mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Herbich („Teologia Polityczna”) i Sebastian Duda („Więź”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska

Utracone, Odzyskane. Historia "Pokoju chocimskiego"

"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Turcja Magdalena Ogórek

Szczyt Trójmorza. "Nasza współpraca przyczyni się do rozwoju całej UE"

Współpraca między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju - głosi przyjęta w czwartek deklaracja uczestników drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Priorytetem Trójmorza - według dokumentu - jest wspieranie inwestycji w infrastrukturę.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump w Polsce Donald Trump Stany Zjednoczone USA Andrzej Duda Melania Trump Agata Kornhauser-Duda Warszawa RELACJA

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie

O godzinie 19. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów koncertu jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. O Koncercie Niepodległościowym mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek Górski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej i organizator imprezy.
Zobacz więcej na temat:  3 Maja koncert konstytucja 3 maja Warszawa niepodległość