Polskie Radio
Section05

Ziemia

Sonda Pioneer 10 z informacjami o ludziach i Ziemi

49 lat temu, w pogodny piątek 3 marca 1972 roku, z przylądka Canaveral na Florydzie w USA, na rakiecie Atlas Centaur, wystartowała najsłynniejsza sonda kosmiczna z serii Pioneer - sonda Pioneer 10. Na swoim pokładzie wyniosła w kosmos słynną płytkę Pioneera, na której umieszczono informacje dotyczące naszego Układu Słonecznego, naszej planety - kuli ziemskiej i nas samych - ludzi.
Zobacz więcej na temat:  kosmos planety układ słoneczny słońce

Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

- Celem diety planetarnej jest zmniejszenie wpływu przemysłu spożywczego i rolnego na ocieplenie klimatu, ale też ratowanie ludzkich istnień - wyjaśnia dietetyczka Katarzyna Rećko. - Taka dieta może uratować aż 12 mln. ludzi przed przedwczesną śmiercią. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe możemy dołożyć małą cegiełkę do poprawy stanu środowiska i swojego zdrowia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia środowisko dieta ochrona środowiska Patryk Kuniszewicz

Sprzedaż nieruchomości rolnych wstrzymana na kolejne 5 lat. Jest projekt ustawy

Rząd planuje przyjąć jeszcze w tym roku projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na kolejne pięć lat. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują wstrzymanie sprzedaży do 30 kwietnia przyszłego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo rynek sprzedaż ustawa nieruchomości

Jak się odżywiać, żeby nie szkodzić?

Polacy z roku na rok jedzą coraz mniej mięsa. Co ciekawe, także pandemia miała na to wpływ: aż 14 proc. z nas zadeklarowało, że podczas kwarantanny starało się ograniczać jego spożywanie. Przed nami jednak jeszcze sporo do zrobienia – W Polsce na osobę przypada prawie 62,5 kilograma mięsa w ciągu roku. To zdecydowanie za dużo – mówi Aleksandra Stanisławska, współautorka bloga "Crazy Nauka".
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Wioletta Myszkowska Marcin Cichoński jedzenie ekologia warzywa NAUKA

Jak przewidzieć przyszłość? Naukowiec odpowiada!

Jaka będzie nasza przyszłość? Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmują nie tylko wróżbici, ale i naukowcy. – To może być prognozowanie tzw. bliskiej przyszłości, prognozy średnioterminowe i długoterminowe. Trafność prognoz długoterminowych jest niewielka, natomiast może się zdarzyć, że trafność prognoz krótkoterminowych jest całkiem spora – mówi dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gabriela Darmetko Piotr Stelmach STYL ŻYCIA prognoza klimat