Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian muzyka klasyczna Duszniki-Zdrój KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

Prof. Janusz Groszkowski. Polak, który rozpracował tajną broń Hitlera

W 1937 roku na wyspie Uznam Niemcy stworzyli tajny ośrodek zajmujący się bronią rakietową. Tam powstała tajna broń Hitlera V-2, czyli rakietowy pocisk balistyczny. W rozpracowanie ośrodka był zaangażowany wywiad Armii Krajowej, jeden z żołnierzy Batalionów Chłopskich znalazł zaś fragmenty wystrzelonego pocisku. Części sterujące zbadał, z sukcesem, prof. Janusz Groszkowski. Uzyskane informacje zostały przekazane aliantom.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Groszkowski Dorota Truszczak historia Polski Adolf Hitler

Powstańcze wspomnienia Anny Świrszczyńskiej

- Każdy chciał coś robić, nawet ludzie starsi, niedołężni, żeby się przydać, w jakiś sposób pomóc. Jedni budowali barykady, drudzy piekli chleb, trzeci pomagali rannym. Zatarta była różnica między żołnierzem a ludnością cywilną, walczyli wszyscy - wspominała w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Anna Świrszczyńska, autorka wierszy, dramatów i prozy, a także sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie pisarz Dwójka literatura Anna Świrszczyńska żołnierze